Opytmalizacja dla każdego


Dla odważnych

Jeśli po zastosowaniu rad podanych przez nas w ramkach nie będziesz zadowolony z wyników, pozostaje jeszcze bardziej radykalna ścieżka - podkręcanie karty graficznej czy odblokowywanie potoków. Żadne z tych działań nie jest wspierane przez producentów układów graficznych i gwarancja nie obejmuje ewentualnych uszkodzeń wynikających z podkręcania. W rzeczywistości opisywane przez nas metody nie powinny spowodować żadnych uszkodzeń, choć trzeba zdawać sobie sprawę, że podejmuje się te działania na własną odpowiedzialność.

Zdecydowany? Przejdźmy zatem do rzeczy.

Opytmalizacja dla każdego

Obrazek w tle ukazuje pełnię efektów graficznych. W mniejszych ramkach widać jak wyglądałby samochód bez antyaliasingu i ulica bez filtrowania anizotropowego.

Po zainstalowaniu CoolBits dla nVidii (lub PowerStrip dla ATI) w opcjach sterowników pojawi się zakładka Częstotliwości przetaktowania. Wchodząc w nią, znajdziesz opcje przetaktowanie ręczne. Aktywuj je, by móc dokonać jakichkolwiek zmian. Teraz możesz podkręcać megaherce. Z reguły bez problemu podkręcisz jądro procesora o 10-15 MHz, a pamięć o 20-30 MHz. Nie jesteśmy tu w stanie podać konkretnych wartości, bowiem zależą one od danej karty. Jedne mają większy potencjał, inne w ogóle nie dają się kręcić. Podkręcanie należy prowadzić powol-nymi krokami, podwyższając taktowanie o 5 MHz. Po podbiciu sprawdzasz, czy z nowymi ustawieniami karta działa poprawnie (czy nie pojawiają się błędy w grafice). Dzięki podkręcaniu uzykasz wzrost wydajności nawet o 10-15%.

Uwolnij potoki

Opytmalizacja dla każdego

W tym okienku możesz eksperymentować z ustawieniami albo dostosować się do naszych porad. W razie czego po prostu przywróć ustawienia fabryczne.

Najbardziej zaawansowaną metodę zwiększania wydajności opiszemy na przykładzie karty, z układem nVidia GeForce 6200. Pierwsze karty z tym oznaczeniem zbudowane są bowiem w rzeczywistości na układzie GeForce 6600. Podstawową różnicą w stosunku do mocniejszego brata jest zablokowanie części potoków renderujących. Wystarczy je uwolnić, by niejako stać się posiadaczem karty o 400-500 zł droższej.

Do odblokowywania potoków potrzebujesz odpowiedniego programu, na przyklad RivaTuner, który umieściliśmy na płycie DVD GameStara (program jest też do ściągnięcia pod adresemhttp://www.guru3d.com ).

Sztuczka z odblokowywaniem potoków daje gigantyczny przyrost mocy. Nie gwarantujemy jednak, że zadziała ona z każdą kartą GF6200. Nie ponosimy też odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia karty graficznej, choć karty, które testowaliśmy, działały bez problemów.

Największa wydajność
 • W ustawieniach Ustawienia wygładzania obrazu (Anti-Aliasing - AA) wybierz Wyłącz. (nie należy utożsamiać tego z Pod kontrolą aplikacji). Z wyłączonym AA jakość obrazu znacznie spadnie, za to wydajność od razu się poprawi.

 • Filtrowanie anizotropowe powinieneś wyłączyć (AF). Tekstury będą wydawały się nieco zamazane, ale taka jest cena wyższej wydajności.

 • W ustawieniu Wydajność systemu wybierz Wydajność bądź Wysoka wydajność. Łatwo się domyśleć, iż wysoka wydajność wiąże się niestety z pogorszoną jakością efektów 3D.

 • Synchronizację pionową zostaw włączoną, chyba że z jakiegoś powodu potrzebujesz więcej klatek, niż odświeżanie obrazu monitora (przy częstotliwości odświeżania ekranu 85 Hz wyświetlane jest maksymalnie 85 klatek/s).

 • Opcję Wymuś mipmapy ustaw na wartość dwuliniowy.

 • Ustawienia Prawidłowe ujęcie faktury i Granica rozszerzenia tak jak w ustawieniach wysokiej jakości obrazu, zostaw bez zmian. Przy okazji warto zauważyć, że sterowniki ATI w ogóle nie dają możliwości zmian tej opcji.

 • Optymalizację trzyliniową oraz Optymalizację anizotropową trzeba włączyć.
Z takimi ustawieniami przyrost wydajności w stosunku do ustawień maksymalna jakość wyniesie jakieś 15-20%. W wielu grach znacznie podniesie to grywalność, choć rzecz jasna efekty graficzne będą na znacznie niższym poziomie.

<hr size=1 noshade>Kto mówił, że rozmiar ma znaczenie? W tym przypadku nie do końca miał rację. Często wystarczy mała i niedroga karta o dużym potencjale optymalizacyjnym.

Opytmalizacja dla każdego

Oto zwykła niedroga karta graficzna

Opytmalizacja dla każdego

Po modyfikacjach dorównuje znacznie większej karcie.

Opytmalizacja dla każdego

A gdy zwiekszysz taktowanie, to okazuje się...

Opytmalizacja dla każdego

Że zyskałeś mnóstwo mocy

<hr size=1 noshade>RivaTuner - program do odblokowywania potoków kart graficznych

Opytmalizacja dla każdego

Aby odblokować potoki, wejdź w głównym oknie programu w opcje Customize, która otworzy okno Low Level system Tweaks. Najpierw naciśnij przycisk Uninstall, później zaznacz Allow enabling hardware masked..., a na koniec ustal w polu kombo Active pixel/vertex units configuration, opcje custom. W oknie, które się otworzy, zaznacz dane tak, jak na obrazku obok (enabled przy Pixel i Vertex Units).

Po modyfikacji i zatwierdzeniu następuje restart. Po ponownym załadowaniu systemu karta korzysta z większej liczby potoków.

Idealna jakość obrazu - jak ustawić opcje sterowników grafiki
 • Pierwszy punkt to Ustawienia wygładzania obrazu (Anti-Aliasing – AA). Im wyższa wartość tego ustawienia, tym mniejsze będą postrzępienia linii krzywych. Mówiąc inaczej, znikną nieprzyjemne dla oka krawędzie, które zostaną wygładzone specjalnymi algorytmami. Maska samochodu w NFS będzie gładka, a nie pogięta. Jeżeli masz kartę nowszej generacji, powinieneś mieć tu ustawione przynajmniej 2x. Lepsze efekty uzyskasz oczywiście przy 8xS.

 • Drugi punkt to filtrowanie anizotropowe (AF). Jest to metoda filtrowania, która wyostrza tekstury i pozwala na dokładniejsze rozpoznawanie ich, nawet z dalekich odległości. Często jest tak, że im bardziej oddalony jest sufit odwiedzanych pomieszczeń, tym bardziej zamazane są tekstury. Ustawiając wysoką wartość AF, pozbędziesz się tej uciążliwości. Dla najlepszego efektu polecam ustawienie tej opcji na 8x.

 • W ustawieniu Wydajność systemu wybierz Wysoką jakość. Takie ustawienie likwiduje automatyczną optymalizację, czyli słynne swego czasu oszustwa sterowników.

 • Pionową synchronizację (VSYNC) ustaw na włączoną, chyba że akurat testujesz wydajność benchmarkiem. Na czas testu wyłącz VSYNC.

 • W opcji Wymuś mipmapy ustaw Trzyliniowy.

 • Ustawień Prawidłowe ujęcie faktury i Granica rozszerzenia radzę nie dotykać, gdyż nie poprawią jakości obrazu ani nie przyspieszą działania aplikacji.

 • Optymalizacja trzyliniowa i Optymalizacja anizotropowa powinny być wyłączone. Są to bowiem ustawienia ukierunkowane na wydajność, a w tej ramce podajemy przepis na idealną jakość.
Dzięki powyższym radom jakość obrazu będzie na najwyższym poziomie.