Oracle blokuje aktualizację Javy w Rosji

Internauci z Rosji odkryli ze zdumieniem, że próba aktualizacji Javy kończy się dla nich przekierowaniem na stronę z informacją: "znajdujesz się na terenie kraju objętego embargiem - nie możesz pobrać Javy".

Oracle nie ogłaszało jak dotąd oficjalnie żadnego embarga na Rosję, a ponieważ na stronie nie widnieje konkretnie nazwa tego kraju, można przypuszczać, że nie tylko on znajduje się na zakazanej liście. Jednak witryna z informacją znajduje się w folderze /ru directory na java.com, a więc przeznaczonym dla użytkowników z terenu Federacji Rosyjskiej. Sprawy póki co nie skomentowało ani Oracle, ani też władze Rosji - a pojawiły się plotki, że w ramach ogłoszonej niedawno wojny z amerykańską branżą IT to właśnie one blokują Javę.

Oracle blokuje aktualizację Javy w Rosji

Pierwsze sygnały na temat blokowania Javy w Rosji miały miejsce w piątek, 8 VIII 2014. Dwa dni później nikt nie jest w stanie niczego pewnego na ten temat powiedzieć. Zważywszy jednak na informację na stronie embarga: "Oracle stosuje się do przyjętych przez Stany Zjednoczone embarg oraz sankcji handlowych w stosunku do pewnych krajów", można przyjąć, że firma dołączyła do sankcji nałożonych na Rosję przez USA. Co złośliwsi komentatorzy stwierdzili, że dzięki temu ilość włamań do rosyjskich komputerów znacznie spadnie.

Zobacz również:

  • Bootcampy programistyczne - co to jest, jak wybrać kurs dla siebie i przegląd ofert

Przy okazji - najnowsze wydanie Javy można pobrać z naszych stron. Mamy wersję dla systemów 32-bit oraz 64-bit. Póki co embarg nie przewidujemy.