Oracle musi obniżyć kwotę odszkodowania żądanego od Google

Sędzia orzekł, że Oracle żąda zbyt wysokiego odszkodowania od Google. Pozew dotyczy wykorzystania siedmiu patentów związanych z technologią Java, które zostały zastosowane w systemie operacyjnym Android.

Oracle oskarżyło Google w sierpniu 2010 roku, a proces ma rozpocząć się w październiku 2011. Spór dotyczy siedmiu patentów związanych z technologią Java, które zastosowano w systemie operacyjnym Android. Oracle twierdzi, że jego prawa do nich zostały naruszone, ale Google nie zgadza się z tą opinią.

Producent systemu Android wyraził też zdanie, że 6,1 mld dolarów, których domaga się Oracle to stanowczo zawyżona kwota. Obecnie sędzia William Alsup orzekł, że Oracle faktycznie znacznie przesadziło ze swoimi żądaniami. Google stwierdziło także, że przychody z reklam zamieszczanych w systemie Android nie powinny być brane pod uwagę przy szacowaniu odszkodowania. W tym wypadku sędzia nie przyznał racji internetowemu gigantowi.

Oracle w celu załagodzenia sprawy domaga się zapłaty odszkodowania i corocznych tantiem. Sędzia uznał, że firma upomina się o zbyt wysokie odszkodowanie od Google, ale dodał też, że producent Androida musi płacić przynajmniej 100 mln dolarów rocznie za wykorzystywanie patentów. Google uważa natomiast, że kwota ta powinna wynosić nie więcej niż 100 mln dolarów.

Firmy mogą dojść do porozumienia i uzgodnić warunki licencji lub poczekać na wynik procesu i orzeczenie sędziowskie. Na razie wygląda na to, że Google będzie próbowało zwyciężyć w sądzie i nie zgodzi się na warunki oferowane przez Oracle. Do października zostało jeszcze jednak trochę czasu.