Orange Polska: koniec z naciąganiem na usługę Halo Granie

Halo Granie to usługa Orange Polska, która niestety wielu użytkowników telefonów na kartę nieprzyjemnie zaskoczyła.

Orange Polska posiada w ofercie usługę Halo Granie, w ramach której podczas oczekiwania na połączenie odtwarzane są utwory muzyczne. Przy okazji jej realizowania nasz były monopolista postanowił jednak ponaciągać klientów.

Wziętym "na celownik" osobom kupującym starter do telefonu na kartę dostarczał następującą informację:

"Ze starterem (X) zł dostajesz: (…) usługę Halo Granie z piosenką (X) w prezencie przez 30 dni (usługa aktywowana jest automatycznie po wykonaniu 1 połączenia)"Zobacz również:

  • Awaria routera Orange - problem w całej Polsce! [Aktualizacja 31.08.2021]
  • Cyberpunk 2077 z kolejnymi problemami. CD Projekt pod lupą UOKiK

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku. Niestety bliższe zapoznanie się z warunkami usługi ujawniało niecny proceder spółki: jeżeli obdarowany klient sam nie zrezygnował z usługi, po upływie wspomnianego okresu była ona automatycznie przedłużana. Co jednak najważniejsze, stawała się płatna.

Praktyka ta w końcu zainteresowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w grudniu 2013 roku wszczął przeciwko Orange Polska postępowanie. Zdaniem Urzędu wspomniany wyżej zapis wprowadzał klienta w błąd sugerując, że usługa będzie automatycznie wyłączona po 30 dniach.

UOKiK zobowiązał spółkę Orange do wprowadzenia następujących zmian.

"Usługa Halo Granie zostanie po bezpłatnym okresie wyłączona abonentom posiadającym telefony na kartę, chyba że klient będzie chciał z niej korzystać odpłatnie. Ponadto, abonenci zostaną poinformowani smsem o tym, że kończy się bezpłatny okres korzystania z Halo Granie i usługa zostanie wyłączona."