Orange ceni się zbyt nisko?

Netia i Polska Telefonia Cyfrowa podejrzewają operatora sieci Orange o świadczenie usług internetowych poniżej kosztów. Sprawę zbada UKOiK i UKE.

"Poprosiliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie, czy PTK Centertel nie świadczy usług dostępu do Internetu po rażąco niskich cenach" - powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą Mirosław Godlewski, prezes zarządu Netii. Orange, spółka zależna Telekomunikacji Polskiej, świadczy usługi internetowe liniami TP. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku Orange zdobyło aż 40 tys. abonentów stacjonarnego Internetu w sieci TP SA.

I liczba ta z pewnością będzie rosła, ponieważ w najnowszej ofercie Orange zaproponowało najpopularniejsze pakiety Internetu 512 kb/s - 2 Mb/s po najkorzystniejszych cenach, niższych nawet od cen Neostrady, czyli usług TP. Dzięki takiej polityce Orange przejmuje znaczną część klientów rezygnujących z Neostrady, a grupa TP nie traci przychodów.

"Centertel, tak jak my, płaci TP hurtowe stawki za dostęp do jej abonentów. Marże Centertelu z punktu widzenia grupy nie są jednak takie ważne. To i tak przekładanie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej. Chcemy, aby urząd antymonopolowy sprawdził, czy w ten sposób nie nastąpiło naruszenie warunków konkurencji" - tłumaczy Mirosław Godlewski. Przedstawiciele Orange uważają, że zarzut jest niedorzeczny, ponieważ Orange korzysta z takich samych warunków współpracy z TP jak inni operatorzy.