Orange i Huawei testują technologię 5G w Gliwicach. Dane popłynęły z prędkością 1,5 Gb/s

Po raz pierwszy w Polsce poza warunkami laboratoryjnymi zdecydowano się przetestować technologię łączności 5G w terenie. Dzięki wspólnej inicjatywie Orange Polska i Huawei zamontowano w Gliwicach stację bazową i przeprowadzono sprawdzian w gęstej zabudowie miejskiej. Wyniki okazały się co najmniej zadowalające.

Testy 5G w Gliwicach. Fot. Biuro Prasowe Orange Polska

Wykorzystując kanał o szerokości 100 MHz udało się przesłać dane z prędkością 1,5 Gb/s, czyli dwukrotnie większą, od tego co obecnie oferuje Orange na nadajnikach wspierających technologię 4G. Podczas testów w terenie na większych odległościach zastosowano antenę Huawei obsługującą technologię “massive MIMO”. W odróżnieniu od anten 4G składa się ona z kilkunastu elementów odpowiadających za nadawanie i odbieranie sygnału (w przypadku poprzedniej generacji są maksymalnie 4 takie moduły).

Wcześniej w laboratorium osiągnięto nieznacznie wyższy wynik, bo 1,8 Gb/s, ale na nieco mniejszym dystansie i w odizolowanym od warunków atmosferycznych środowisku. Uruchomienie pierwszych komercyjnych punktów 5G Orange Polska zapowiada już na 2020 rok. Oczywiście na nową technologię muszą też odpowiedzieć producenci smartfonów. Pierwszych modeli telefonów ze wsparciem dla łączności 5G spodziewamy się już w przyszłym roku.

Testy 5G w Gliwicach były prowadzone w zakresie częstotliwości 3,4 - 3,6 GHz i miały za zadanie sprawdzić wpływ warunków atmosferycznych na stabilność i prędkość transmisji danych. Huawei i Orange Polska zamierzają kontynuować badania w tym mieście zmierzające do komercyjnego wdrożenia technologii. Wybór terenu Metropolii Górnośląskiej nie jest tu przypadkowy. W czerwcu podpisano bowiem umowę o współpracy z Orange Polska w zakresie budowy tzw. Inteligentnego Miasta.