Orange wciąż liderem wśród telekomów

Orange wciąż posiada największą bazę klientów zarówno jeżeli chodzi o usługę dostępu do internetu, jak i telefonii stacjonarnej.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikował raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2014 roku. Podstawowy wniosek z niego płynący jest taki, że mieliśmy do czynienia z kolejnym rokiem spadku przychodów z działalności telekomunikacyjnej (o 2,6%), który w największym stopniu dotknął telefonię stacjonarną (aż 12,7%) oraz w mniejszym mobilną. Na drugim biegunie znalazł się dostęp do internetu, który to segment zanotował wzrost wartości.

Orange wciąż liderem wśród telekomów

W raporcie znajdziemy także kilka interesujących danych. Część z nich potwierdza, że na polskim rynku liderem wśród telekomów wciąż jest Orange.

1. Zmniejsza się różnica pomiędzy liczbą osób korzystających z łącza stacjonarnego (7,2 mln abonentów) a dostępu mobilnego (blisko 6 mln).

2. Największą bazę użytkowników Internetu (29,1%; łącznie stacjonarnego i mobilnego) miała w 2014 roku firma Orange Polska (zanotowała jednak niewielki spadek o niecałe 3 punkty procentowe).

3. Najpopularniejszy w Polsce internet cechowała przepływność od 2 Mb/s do 10 Mb/s. Wzrosła jednak liczba osób (do 21,5%), które posiadały łącze pozwalające łączyć się z Internetem z prędkością od 30 Mb/s do 100 Mb/s.

3. Polska należała do krajów z jednym z najwyższych wskaźników penetracji usługi mobilnego internetu w Unii Europejskiej (5 miejsce). Ponad 80% mieszkańców naszego kraju posiadało ruchomy dostęp do sieci (wynik o prawie 14 pp. wyższy niż średnia europejska).

4. Nastąpił kolejny wzrost liczby użytkowników telefonii mobilnej, tym razem o 1,4%:

Nominalna liczba użytkowników oraz nasycenie rynku telefonii mobilnej w Polsce (źródło: UKE)

Nominalna liczba użytkowników oraz nasycenie rynku telefonii mobilnej w Polsce (źródło: UKE)

Jednocześnie jednak duży spadek odnotowali operatorzy MNO spoza największej czwórki oraz MVNO.

5. W przypadku telefonii stacjonarnej pomimo spadku w udziałach w dalszym ciągu zdecydowanie "rządziła" firma Orange:

Udziały operatorów pod względem liczby abonentów (źródło: UKE)

Udziały operatorów pod względem liczby abonentów (źródło: UKE)

6. W przypadku usług wiązanych najpopularniejszy był zestaw Internet stacjonarny + Telewizja:

Najpopularniejsze pakiety w 2014 r. (źródło: UKE)

Najpopularniejsze pakiety w 2014 r. (źródło: UKE)

Z pełną treścią raportu (znajdziecie tam wiele innych danych) zapoznacie się pobierając go z serwera UKE (plik PDF).