Organiczna "siedemnastka" Samsunga

Koreański koncern Samsung zaprezentował prototypowy wyświetlacz OLED (Organic Light Emitting Diode) o przekątnej ekranu 17", rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli i jasności 400 ANSI lm. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że urządzenie trafi do masowej produkcji już w przyszłym roku.

Technologia OLED typowana jest na następce LCD - bazuje ona na zjawisku zwanym elektroluminescencją. Polega ono na tym, że pewne cząstki organiczne emitują światło, gdy płynie przez nie prąd. Według ekspertów urządzenia wykorzystujące diody organiczne mają właściwie same zalety: są od klasycznych wyświetlaczy tańsze, cieńsze, łatwiejsze do wyprodukowania. Mają również zapewniać lepszą jakość obrazu, który jest przede wszystkim bardziej kontrastowy, jaśniejszy i zawierający bardziej nasycone kolory niż wyświetlany przez panele LCD.

Zaprezentowany właśnie przez Samsunga prototyp jest największym tego typu urządzeniem, jakie do tej pory powstało - stosowane obecnie wyświetlacze OLED mają po kilka cali wielkości i z reguły montowane są w telefonach komórkowych i handheldach. Eksperci prognozują jednak, że z czasem na rynku pojawią się wieksze wyświetlacze (czego najlepszym dowodem jest propozycja Samsunga) i technologia OLED zacznie dominować na rynku.

Prototyp Samsunga prezentowany będzie na konferencji Society for Information Display, która rozpocznie się w maju w Seattle. Urządzenie stworzono z wykorzystaniem technologii opracowanej wspólnie przez Samsunga i firmę 3M.


Zobacz również