'Organiczne' telewizory w 2007 r.

Przedstawiciele Seiko Epson zapowiedzieli, że firma w 2007 r. wprowadzi na rynek telewizory OLED (Organic Light Emitting Diode). Do tego czasu koncern musi jednak rozwiązać kilka poważnych problemów z 'organicznymi' wyświetlaczami - m.in. przedłużyć ich żywotność.

Technologia OLED bazuje na zjawisku zwanym elektroluminescencją - polega ono na tym, że pewne cząstki organiczne emitują światło, gdy płynie przez nie prąd. Urządzenia wykorzystujące diody organiczne mają kilka istotnych zalet: są od klasycznych wyświetlaczy tańsze, cieńsze, łatwiejsze do wyprodukowania. Mają również zapewniać lepszą jakość obrazu, który jest przede wszystkim bardziej kontrastowy, jaśniejszy i zawierający bardziej nasycone kolory niż wyświetlany przez panele LCD.

Z nową technologią jest jednak kilka problemów - boryka się z nimi m.in. Epson. Okazuje się bowiem, że wyświetlacze OLED są nietrwałe - przeciętny czas ich pracy wynosi ok. 2 tys. godzin. Japoński koncern pracuje właśnie nad wydłużeniem czasu ich żywotności do co najmniej 10 tys. godzin. Do 2005 r. obecny czas pracy ma zostać podwojony, by w 2007 roku osiągnąć zakładane 10 tys. godzin. Jeszcze później czas pracy ma zostać wydłużony o kolejne 5 tys. godzin. Wtedy też firma zamierza rozpocząć masową produkcję 40-calowych telewizorów OLED.

Przedstawiciele Epsona zapowiadają, że telewizory wyposażone w wyświetlacze OLED będą tańsze niż odpowiadające im rozmiarami odbiorniki PDP i LCD - m.in. dlatego, że nie wymagają podświetlania.


Zobacz również