Organizuj tani software - przegląd ofert licencjonowania zbiorowego dla sektora edukacji

Uczysz się i... ściągasz "piraty", bo oprogramowanie komercyjne jest dla ciebie za drogie? Nie musisz! Microsoft, Corel, Adobe, Autodesk - przygotowały szereg programów, dzięki którym za grosze zdobędziesz licencje na profesjonalne aplikacje, w tym Microsoft Office i Adobe Photoshopa.


Niektórzy producenci umożliwiają kupno oprogramowania w ramach tzw. licencji zbiorowych lub edukacyjnych, znacznie tańszego od edycji pudełkowych. Warto dodać, że zazwyczaj nie można go wykorzystywać w celach komercyjnych - oczywiście nie dotyczy to licencji oferowanych firmom.

Niestety, nie każdy może skorzystać z tej oferty. Zazwyczaj licencje zbiorowe oraz zapewniające niższą cenę jednostkową programu kierowane są jedynie do określonej grupy, np. studentów lub osób pracujących w sektorze edukacyjnym, organizacji pozarządowych, non-profit, religijnych itp. W niniejszym przeglądzie skupiliśmy się na licencjach edukacyjnych i ofertach sześciu firm: Microsoftu, Apple'a, Adobe'a, Symanteca, Autodeska i Corela.

Tanie oprogramowanie z Microsoftu

Windows, pakiet biurowy Office i inne programy Microsoftu nie zaliczają się do najtańszych, ale producent już od dłuższego czasu oferuje różnego typu licencje zbiorowe dla szkolnictwa. Jednym z najpopularniejszych projektów jest MSDNAA (MSDN Academic Alliance), przeznaczony dla wyższych uczelni technicznych.

MSDNAA zapewnia, w ramach rocznej subskrypcji, dostęp do najnowszych wersji sztandarowych produktów Microsoftu (w tym również w wersjach testowych) - Office'a 2007, Windows Visty Business, Windows XP Professional, SQL Servera 2008, Microsoft Projecta czy pakietu dla programistów Visual Studio 2008. Łącznie kosztowałyby kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w ramach MSDNAA otrzymujesz je bezpłatnie (jedyny wydatek, na subskrypcję, ponosi uczelnia), i to w nielimitowanej ilości kopii! Jak to możliwe?

Szkoła, która wykupi subskrypcję, otrzymuje zestaw oprogramowania oraz narzędzia umożliwiające generowanie kluczy produktów. W praktyce redystrybucja odbywa się tak, że obrazy systemów i innych programów zostają umieszczone na serwerze, skąd każdy pracownik oraz student może (po zalogowaniu się) pobrać dowolny produkt oraz zażądać do niego klucza aktywacyjnego. Jeśli więc jesteś studentem, zapytaj na swojej uczelni, czy ma subskrypcję MSDNAA. Aplikacji tych możesz używać również po zakończeniu nauki - oczywiście nie w celach komercyjnych.

Organizuj tani software - przegląd ofert licencjonowania zbiorowego dla sektora edukacji

MSDNAA zapewnia pracownikom uczelni i studentom mnóstwo bezpłatnych edycji komercyjnego oprogramowania

Redmond ma dla uczelni jeszcze kilka innych ciekawych propozycji. Microsoft School Agreement skierowany jest do wszystkich szkół (także przedszkoli) i pozwala im kupić aplikacje firmy po bardzo korzystnych cenach (jest także wersja dla szkół wyższych - Microsoft Campus Agreement). Inną wartą uwagi ofertą dla szkolnictwa jest Open Academic, który pozwala wyposażyć do 500 komputerów w oprogramowanie Microsoftu po niższych kosztach. Warto dodać, że do 31 lipca br. uczelnie mogą nabyć Office'a Professional 2007 w cenie zaledwie 59 zł za jedną licencję.

Niestety, we wszystkich powyższych wypadkach nie możesz sam kupić programów taniej. Otrzymasz je dopiero wtedy, gdy twoja uczelnia podpisze odpowiednią umowę z Microsoftem. Jest jeden wyjątek - pakiet biurowy Office 2007, którego pojedynczą kopię może nabyć każdy student, uczeń lub nauczyciel czy wykładowca - wystarczy skorzystać z promocji EduAkcji (www.edu-akcja.pl). Promocja obejmuje dwie wersje: Professional oraz Standard, które kosztują, odpowiednio, 298 zł i 235 zł.

Organizuj tani software - przegląd ofert licencjonowania zbiorowego dla sektora edukacji

Microsoft Office Professional za 298 zł? Tak, pod warunkiem, że jesteś studentem, uczniem lub nauczycielem.

<ZLOTA_MYSL>Jeśli twoja uczelnia bierze udział w programie MSDNAA, to możesz liczyć na bezpłatną kopię systemu Windows Vista.</ZLOTA_MYSL>

Oferta Autodeska

Każdy student wyższej szkoły technicznej może indywidualnie zaopatrzyć się oprogramowanie Autodeska - zaledwie za ułamek ceny wersji pudełkowych. W ramach licencji edukacyjnej dostępny jest AutoCAD (program do kreślenia 2D i projektów 3D), Architectural Desktop (rysowanie i modelowanie) oraz Map 3D (do tworzenia złożonych modeli 3D). Producent ma także oferty zbiorcze dla szkół i uczelni - mogą one negocjować warunki zakupu, a im większe zainteresowanie danym programem, tym niższa cena jednostkowa. Jeśli uczelnia przyjmie ofertę, jej studenci mogą liczyć na bezpłatną kopię programu. Wystarczy na stronie Autodeska zweryfikować swoją tożsamość i udokumentować, że jest się studentem danej uczelni.

Adobe dla studenta

Również Adobe oferuje edukacyjne wersje swych sztandarowych produktów, m.in. Photoshopa, i możesz je kupić sam. W tym celu należy ze strony www.adobedlastudenta.pl ściągnąć jedną z wersji testowych programu. Następnie wystarczy pobrać formularz, wypełnić go i odesłać (wraz ze skanem dokumentu potwierdzającego uczestnictwo w studiach) pod wskazany adres przedstawicielstwa Adobe. Po zweryfikowaniu danych producent odeśle klucz, który aktywuje pełną wersję programu.

Niestety, Adobe'a oferuje jedynie cztery aplikacje: Photoshop CS3 PL (wersja rozszerzona) i Acrobat 8 Professional PL - obie po 175 zł (w sklepie kosztują kilka tysięcy złotych!) oraz Adobe CS3 PL Design Premium i Web Premium (oba po 350 zł).

Organizuj tani software - przegląd ofert licencjonowania zbiorowego dla sektora edukacji

adobedlastudenta.pl - na tej stronie Photoshopa kupisz 10 razy taniej

Od Apple'a im więcej, tym taniej

Kolejny producent w naszym zestawieniu to Apple. Jego Volume Licensing Programme (AVLP) skierowany do uczelni to najtańszy sposób na zakup kilku wersji aplikacji. Władze placówki decydują, ile ich potrzebują, następnie kontaktują się z najbliższym autoryzowanym sprzedawcą Apple'a i na tej podstawie dokonywane jest podsumowanie kosztów. Zazwyczaj oferta dotyczy 10 wersji (minimum) tego samego programu lub systemu - wyjątkowo (np. Logic Studio) zniżki możliwe są już przy zakupie pięciu kopii. Oferta obejmuje takie produkty, jak Mac OS X, iLife oraz iWork. Dodatkowo Apple Maintenance Programme (AMP) umożliwia uczelniom subskrybowanie aktualizacji oprogramowania zamiast kupowania nowych edycji.

School Site License, oferta Apple’a dla szkół i przedszkoli, obejmuje: Aperture, iLife, iWork, Final Cut Studio i Logic Studio po bardzo korzystnych cenach. Studenci mogą także liczyć na tańszy zakup pojedynczych licencji programów wraz ze sprzętem firmy.

Organizuj tani software - przegląd ofert licencjonowania zbiorowego dla sektora edukacji

School Site License - oferta Apple'a dla szkół i uczelni.

Tańsze bezpieczeństwo

Propozycja Symanteca nosi nazwę Value Education. Dowolna szkoła, biblioteka czy organizacja charytatywna może taniej kupić oprogramowanie zabezpieczające zarówno serwer, jak i stacje robocze. Zniżka jest udzielana przy zakupie minimum 10 kopii tego samego produktu, np. Norton AntiVirusa. W ramach licencji udostępniany jest także pakiet Gold Maintenance, który umożliwia bezpłatną aktualizację oprogramowania na nowsze, ale tylko w czasie trwania umowy.

Na skróty

Gdzie szybko znaleźć wybrany program i co zrobić, aby kupić go taniej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej:

- Microsoft Windows Vista - dowiedz się, czy twoja uczelnia uczestniczy w programie MSDNAA. Jeśli tak, to poproś o kontakt z administratorem, który zarządza projektem.

- Microsoft Office 2007 - wybrane składniki znajdziesz w programie MSDNAA, a jeśli chcesz kupić cały pakiet biurowy Microsoftu to udaj się na stronę edu-akcja.pl. Zeskanuj ważną legitymację i dołącz plik formularza chęci zakupu tańszej wersji Office'a.

- Microsoft Visual Studio 2008 - podobnie, jak w wypadku Visty, skontaktuj się administratorem programu MSDNAA.

- Norton AntyVirus 2008 - zniżki oferowane są jedynie szkołom. Student czy nauczyciel nie może liczyć na tańszą wersję antywirusa Symanteca.

- Corel DRAW Graphics Suite - studenci, uczniowie i nauczyciele mogą kupić to oprogramowanie mniej więcej za 25% ceny edycji pudełkowej. W tym celu należy skontaktować się z lokalnym dostawcą lub partnerem Corela.

- PhotoShop CS3 i Acrobat 8 - kombajn do zdjęć Adobe'a i znanego edytora plików PDF kupisz za 175 zł pod warunkiem, że studiujesz. W tym celu ze strony www.adobedlastudenta.pl, pobierz wersję trial jednego z programów, a następnie wypełnij formularz (znajdziesz go na stronie).

- Mac OS X i inne programy Apple'a - Apple oferuje znaczne zniżki dla szkół i uczelni wyższych. Jeśli chcesz z nich skorzystać, musisz kupić sprzęt (np. MacBooka) z oprogramowaniem - wtedy możesz liczyć na zwrot podatku VAT.

- AutoCAD - znany i drogi program Autodeska możesz otrzymać nawet bezpłatnie! Jeśli jesteś studentem uczelni technicznej, spytaj wykładowcę, czy szkoła uczestniczy w programie partnerskim Autodeska. Jeśli tak, to wystarczy zweryfikować swoją tożsamość na stronie producenta.

Corel - dla szkoły i dla studenta

Corel proponuje zarówno licencje zbiorcze dla szkół i uczelni, jak indywidualne dla nauczycieli i studentów. Mogą oni nabyć aplikacje tej firmy pojedynczo, nawet o 75% taniej. Promocją objęte są m.in. CorelDRAW Graphics Suite, Paint Shop Pro Photo i Painter.

Doa szkół skierowane są trzy propozycje, które mają najlepiej pasować do wymagań danej placówki. Corel License for Learning (CLL) pozwala nabyć do trzech najpopularniejszych aplikacji producenta z licencją na jeden rok, Corel Transactional License (CTL) umożliwia zakup jednego lub wielu programów w kilku egzemplarzach, przy czym koszt jest niższy niż w wypadku kupna pojedynczych opakowań. Natomiast Classroom License to oferta dla pojedynczej klasy lub laboratorium technologicznego.

Zarabiasz - stać cię na wersję komercyjną

Wymienione wyżej możliwości dotyczą jedynie sektora edukacyjnego. Producenci oferują naprawdę tanio swoje aplikacje, ale zasada jest prosta - program partnerski musi zainicjować szkoła (lub przedszkole). Wtedy jest szansa, że dostaniesz software nawet za darmo (jak kultowy wśród studentów MSDNAA). Na tym polu wyróżnia się jedynie Adobe i Core, które oferują zarówno uczniom, jak i nauczycielom pojedyncze licencje na oprogramowanie. No i jest jeszcze Microsoft ze swoim Office’em i EduAkcją. Typowemu użytkownikowi pozostaje jednak wciąż polowanie na promocje.

Organizuj tani software - przegląd ofert licencjonowania zbiorowego dla sektora edukacji

Zestawienie wybranych licencji edukacyjnych - kliknij aby powiększyć