Orły zostaną w kraju

Aktualni mistrzowie świata w programowaniu zespołowym, studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, znaleźli pracę w nowym, specjalnie utworzonym centrum badawczo rozwojowym ComArch-u w Warszawie.

ComArch otworzył centrum R&D w Warszawie, w którym pracować będą członkowie zespołu mistrzów świata w programowaniu zespołowym w 2003 - studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Trzyosobowy zespół "Warszawskie Orły" z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW w składzie Tomasz Czajka, Andrzej Gąsienica-Samek i Krzysztof Onak pod opieką prof. Jana Madeya zwyciężył w finale światowym konkursu dla młodych programistów któr zorganizowało Association for Computing Machinery. W finale, który odbył się w marcu br. w Los Angeles pokonali zespoły z 70 uniwersytetów. O sprawie donosiliśmy wówczas z ogromną przyjemnościąhttp://www.cxo.pl/news/54035.html . Teraz za sprawą inicjatywy ComArch-u, możemy poinformować, że młodzi informatycy na razie będą pracować w kraju - co było jedną z wątpliwości zgłaszanych powszechnie w komentarzach do wydarzenia. Zespół ten został w ramach Centrum R&D poszerzony i obecnie obejmuje także Łukasza Anforowicza, Jakuba Pawlewicza, Tomasza Stachowicza i Marcina Stefaniaka. Szefem centrum został Andrzej Gąsienica-Samek.

Celem nowo utworzonego centrum jest tworzenie narzędzi programistycznych do wspierania procesów produkcji oprogramowania w ComArchu poprzez podniesienie wydajności i jakości pisania oprogramowania. Przewidywane jest bieżące wykorzystanie tych rozwiązań w centrach produkcyjnych ComArch-u. Narzędzia projektowane będą przy tym z myślą wejścia na rynek i w przyszłości mają wejść w skład portfolio krakowskiej firmy. Narzędzia jak system do gwałtownej implementacji procesów biznesowych (workflow) oraz system obsługi baz danych znajdą zastosowanie we wszystkich sektorach produkcji oprogramowania ComArch-u: w produkcji systemów dla telekomunikacji, finansów i bankowości, handlu przemysłu i usług oraz w sektorze administracji publicznej.

Według informacji dostarczonych przez ComArch, zdefiniowane pierwszego projektu zajmie pracownikom nowego centrum najbliższe 2-4 tygodni. Będzie on związany z kolaboracją z japońską firmą Collabo Technology, w ramach której powstaje projekt systemu wspomagającego pracę grupową. Pierwsze wymierne rezultaty polegające na przekazaniu stworzonych narzędzi programistycznych do wykorzystania w firmie mają być widoczne po 3-6 miesiącach.

"ComArch ma akademickie korzenie, dlatego mentalnie taka inwestycja jest dla nas naturalna i stanowi podtrzymanie tradycji naukowo badawczych. Wierzę, że ta inwestycja przełoży się z czasem na konkretny wynik komercyjny" – powiedział w oficjalnym komunikacie prasowym prof. Janusz Filipiak, prezes spółki.