Oś czasu na Facebooku. 5 ważnych ustawień prywatności

Przygotuj się na to, że facebookowe posty z przeszłości wrócą, by się na tobie zemścić. Serwis społecznościowy wprowadza nowy wygląd profilu Oś czasu dla wszystkich użytkowników. Oś czasu to ogólnie rzecz biorąc album ze skrawkami internetowego życia, który prezentuje aktywność na Facebooku w kolejności chronologicznej - od najnowszych do najstarszych wpisów, komentarzy, kliknięć "Lubię to!" i udostępnień.


Oś Czasu na Facebooku - jak włączyć i skonfigurować?

Znaczy to, że znajomi z Facebooka będą mogli przejrzeć twoją historię z serwisu społecznościowego z pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jeśli premiera Osi czasu sprawia, że zastanawiasz się, jak ukryć pewne wstydliwe elementy swojego życia na Facebooku, dobrze trafiłeś. Podobnie, jeśli ze względów prywatności, nie chcesz dzielić się ze znajomymi całą historią.

Zobacz również:

  • Facebook - jak usunąć konto?
  • Twitter się sypie. Musk wystraszył pracowników

Uruchom Oś czasu na Facebooku

Z nowej funkcji można skorzystać na trzy sposoby. Można aktywować ją odwiedzając stronę Osi czasu na Facebooku, poczekać na powiadomienie od Facebooka i wtedy ją aktywować albo nie robić nic jeśli nie chcesz Osi czasu, a serwis w końcu sam uczyni ją twoim domyślnym wyglądem profilu. W każdym przypadku otrzymasz pełny tydzień na edycję profilu przed jego ostatecznym zatwierdzeniem. Na jego publikację w nowym wydaniu możesz zdecydować się jednak w każdym momencie tego czasu.

Oś czasu to niezły pomysł na ponowne przyjrzenie się swojej wcześniejszej aktywności na Facebooku. Oto lista pięciu rzeczy, które warto dostosować zanim zakończy się siedmiodniowy okres próbny.

Ukryj stare posty

Jeśli chcesz pozbyć się starych aktualizacji statusów, notatek, hiperłączy, kliknięć "Lubię to!" itp. z Osi Czasu, w ich prawym górnym rogu kliknij ikonkę ołówka i wybierz "Ukryj z osi czasu". Jeśli chcesz ukryć aktywność z jakiejś aplikacji opcje w menu mogą być nieco inne.

Oś czasu na Facebooku. 5 ważnych ustawień prywatności

Ukryj stare posty na Osi czasu

Jeśli trudno ci odnaleźć jakiś konkretny post, skorzystaj z zestawu linków nawigacyjnych po prawej stronie, które grupują treści według lat i miesięcy. Kliknij na rok, w którym mogłeś zamieścić swój wstydliwy post, a następnie przeszukuj wg miesięcy.

Skorzystaj z dziennika aktywności

Oś czasu na Facebooku. 5 ważnych ustawień prywatności
Jeśli chcesz zachować post na Osi czasu, ale tylko dla określonych osób, zmieniaj ustawienia poszczególnych postów, używając dziennika aktywności. Kliknij w link poniżej twojego zdjęcia w tle, by zobaczyć pojedynczą stronę z listą wszystkich twoich aktywności na Facebooku zorganizowanych według daty.

Niektóre aktywności jak wpisy na tablicach znajomych nie mogą zostać ukryte, ale można je usunąć. Posty, które pojawiają się na twoim profilu jak aktualizacje statusów i linki do stron internetowych mogą zostać ukryte, tak by widziały je tylko określone osoby. Obok postów widoczne są dwie ikonki - znajomi i dozwolone na osi czasu. Po kliknięciu tej pierwszej, obok postu wysunie się menu z opcjami podobnymi do nowych ustawień prywatności Facebooka. Można ustawić, by stary wpis był publiczny, tylko dla znajomych, tylko dla ciebie lub wybrać ustawienia niestandardowe, które np. wyłączają pewne osoby. Jeśli klikniesz na ikonkę "dozwolone na osi czasu", możesz tam ustawić czy post ma być pokazywany na osi czasu (specjalnie wyeksponowany), dozwolony w tym miejscu czy też ukryty.

Polecamy stronę PC World na Facebooku

Treści prezentowane w dzienniku aktywności można sortować według ich rodzaju, co może być bardzo pomocne przy poszukiwaniu konkretnego postu sprzed paru miesięcy lub lat. Aby tego dokonać kliknij na rozsuwane menu "wszystko" w prawej górnej stronie ekranu i wybierz filtr: posty, zdjęcia, notatki, kliknięcia "Lubię to!" itp..

Wyróżnij stare posty

Jeśli masz takie posty, które chciałbyś szczególnie wyróżnić i prezentować, np. zdjęcia z wesela lub ukończenie szkoły, kliknij na gwiazdkę w prawym górnym rogu postu obok ołówka. Dzięki temu post zostanie rozciągnięty na całą szerokość kolumny Osi czasu i w ten sposób wyróżniony.

Facebook automatycznie wyróżnia takie zdarzenia jak rozpoczęcie pracy lub ukończenie uczelni. Jeśli chcesz to zmienić, kliknij na ich ikonkę gwiazdki, a zmniejszą się do normalnego rozmiaru.

Ustaw zdjęcie w tle

Góra twojego profilu zawiera teraz duże zdjęcie, które będzie pierwszą rzeczą jaką zauważą ludzie trafiający na twój profil. Musisz więc pomyśleć, co chciałbyś tam zobaczyć. Pamiętaj, że zdjęcie to nie jest prywatne tylko publiczne i mogą je obejrzeć wszyscy użytkownicy Facebooka.

Zobacz też: Jak zrobić dobre zdjęcie na Facebooka

Zobacz jak to wygląda

Po dokonaniu edycji Osi czasu, możesz chcieć zobaczyć, jak widzą ją inne osoby. Aby tego dokonać kliknij na ikonkę "trybika" pod zdjęciem w tle i wybierz "Wyświetl jako..." z rozwijanego menu. To domyślnie pokaże jak Oś czasu jest widoczna dla ciebie, ale zaoferuje też miejsce na wybór innej osoby i umożliwi obejrzenia naszego profilu tak jak ona go widzi. Możemy tam też zobaczyć jak strona wygląda publicznie (klikając na słowo "publiczna"). Po obejrzeniu sobie Osi czasu różnymi oczyma, klikamy "powrót do Wehikułu czasu".

Et voila, to już wszystko! Twoja Oś czasu na Facebooku jest gotowa! Wspólnie ze znajomymi możesz już odbywać podróże w czasie wgłąb waszych cyfrowych ścieżek pamięci.

Korzystasz już z Osi czasu na Facebooku?

Oś czasu na Facebooku. 5 ważnych ustawień prywatności