Osiem dwurdzeniowych CPU w jednym komputerze

Tyan zaprezentował na Computeksie płytę główną, na której mogą pracować aż cztery dwurdzeniowe Opterony 800. Jeśli dla kogoś to za mało, może skorzystać ze specjalnych kart rozszerzających, dzięki którym możliwe jest dołożenie dalszych czterech procesorów!

Najnowsza płyta Tyana nosi oznaczenie S4881. Zamontowano na niej chipset Nvidii (nForce 2200), dwie gigabitowe karty sieciowe firmy Broadcom oraz kontroler SATA-II. Na płycie znajdują się także dwa złącza PCI Express i cztery 64-bitowe sloty PCI-X. System obsługuje maksymalnie 128 GB RAM-u.

Płyta standardowo działa z czterema Opteronami, ale możliwe jest dołożenie do niej kolejnych czterech CPU. Biorąc pod uwagę, że w każdym procesorze pracują równolegle dwa rdzenie, właściciel serwera może w łatwy i szybki sposób stworzyć maszynę, której moc obliczeniowa będzie przynajmniej tak wysoka, jak moc innego, 16-procesorowego potwora.

Od trzeciego kwartału 2005 roku ma być dostępna nie tylko w sprzedaży detalicznej. W oparciu o nią Tyan ma zamiar stworzyć system typu barebone noszący oznaczenie VX50. W jego obudowie, oprócz płyty, ma się znaleźć m.in. zasilacz o mocy od 950 do 1350 W.


Zobacz również