Osiem w jednym

Miniaturyzacja i wynikająca z niej integracja wielu różnych funkcjonalnie urządzeń w jednym typu kombo nabiera przyspieszenia.

Miniaturyzacja i wynikająca z niej integracja wielu różnych funkcjonalnie urządzeń w jednym typu kombo nabiera przyspieszenia.

Ponieważ w najbliższych latach szybki, bezprzewodowy dostęp w sieciach G3 o przepustowości od 384 Kb/s do 2 Mb/s umożliwi dobrej jakości przekaz wideo w czasie rzeczywistym, firma National Semiconductor już dziś przedstawia urządzenie z zakresu elektroniki użytkowej o nazwie Origami, oferujące dostęp do Internetu (WWW, e-mail), telefonowanie (GSM), cyfrowe fotografowanie, słuchanie muzyki (MP3) i wideokonferencje. Połączenie zaawansowanego palmtopa z telefonem komórkowym to już standard, ale dodanie do kombo odtwarzacza MP3, aparatu/kamery cyfrowej VGA CMOS, a zwłaszcza wideofonu standardem pewnie będzie dopiero za dwa lata. Pozostałe dwie funkcje tego supergadżetu to terminal e-mail oraz tablet do przeglądania stron WWW (z 4-calowym, dotykowym ekranem LCD o rozdzielczości 640x480), który komunikuje się drogą radiową ze stacją bazową podłączoną do linii telefonicznej. Całość, w tym kontrolę grafiki TFT, 16-bitowy dźwięk stereo i komunikację bezprzewodową Bluetooth (protokół 802.11 jako opcja) obsługuje 32-bitowy procesor Geode GX1 SC3200 (x86) - obecnie działający z systemem operacyjnym Windows XP Embeded, a już wkrótce z WinCE 4.0.

W urządzenie wbudowano gniazda pamięci Compact Flash oraz SODIMM SDRAM, miniklawiaturę, gniazdo rozszerzeń USB, mikrofon, głośniczek oraz stereofoniczne wyjścia słuchawkowe i head-setu. Całość waży zaledwie 292 gramy i ma wymiary 170x85x34 mm. Czyżby niedaleki już szczyt marzeń dla tych wszystkich, co w podróży...?