Ósma Opera w wersji beta

Dostępna jest już wersja beta 8.0 popularnej przeglądarki stron internetowych Opera. W stosunku do wersji 7.54 poprawiono między innymi interfejs użytkownika, dodano obsługę głosową w środowisku Windows 2000 i XP oraz zaimplementowano moduł automatycznego wyszukiwania uaktualnień.

Funkcja mowy pozwala nie tylko na wydawanie komend głosowych, ale także na odczytywanie przez przeglądarkę zawartości strony. Biblioteki głosowe są na razie dostępne jedynie w języku angielskim.

Ósma Opera w wersji beta

Ekran przeglądarki Opera

Zmiany w interfejsie nowej Opery obejmują także znaczne uproszczenie wszystkich elementów menu i pól dialogowych. Wygląd okna przeglądarki zależy teraz od tego, jakie funkcje włączył użytkownik. Np. menu "Chat" i "Mail" pojawiają się w momencie konfiguracji odpowiednich kont, a menu nagłówków informacji "Feeds" dodawane jest po pierwszym użyciu funkcji "RSS Newsfeed". Funkcja blokady pop-up'ów jest teraz ustawiona fabrycznie, użytkownik jest także powiadamiany o każdym przypadku zablokowania niechcianych okienek.

Zobacz również:

  • To już oficjalne: koniec przeglądarki Opera!
  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja

Usprawniono działanie modułu czytnika RSS. Powiadomienia o pobraniach plików, wiadomościach oraz nagłówki informacji pojawiają się teraz nad zasobnikiem systemowym. Jeżeli przeglądana strona posiada linki do jednego lub więcej biuletynów informacyjnych, ikona RSS pojawia się w polu adresowym. Kliknięcie w nią umożliwia między innymi subskrypcję wybranego kanału.

Producenci poprawili system ERA (Extensible Rendering Architecture), który obejmuje teraz takie funkcje jak "Fit to window width" i "Small screen". Opera oferuje także funkcję "Advanced Opera Workspace", która ułatwia korzystanie z interfejsu wielookienkowego przeglądarki (Multiple Document Interface). Informacja o wejściu na zabezpieczoną witrynę (w formie zamkniętej kłódki) pojawia się teraz w polu adresowym.

Opera 8.0 obsługuje także tryb CSS3 i XHTML+Voice 1.2 standard XMLHttpRequest, niezbędny do korzystania z poczty Gmail oraz funkcje WebXMLSerializer, DOMParser i DOM3 Load and Save. Nowa wersja przeglądarki umożliwia również lepsze zarządzanie kontaktami e-mail. Dodano także kilka nowych funkcji obsługi czatów, między innymi indeksowanie nowych serwerów czatowych i nowe komendy.

Wreszcie, najnowsza wersja Opery posiada kilka dodatków poprawiających stabilność i przywracających ustawienia komputera po odinstalowaniu przeglądarki.

Więcej informacji na stronie producenta


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: