Ośmiordzeniowy procesor MediaTek z LTE oficjalnie zaprezentowany

Firma MediaTek do tej pory kojarzona była z procesorami ARM dla telefonów z niższej półki cenowej i wydajnościowej. Postrzeganie marki ma zmienić kolejny ośmiordzeniowy procesor MediaTek MT6595 Octacore, który ma konkurować z najbardziej wydajnymi jednostkami Qualcomma, Nvidii i Intela.

Ośmiordzeniowe procesory w urządzeniach mobilnych to nie nowość. Już w zeszłym roku do sprzedaży trafiły smartfony Samsunga wyposażone w układy Exynos Octacore, a MediaTek pokazał swój pierwszy ośmiordzeniowy układ. Rozwiązanie MediaTeka ma jednak różniło się od wyprodukowanych przez koreańskiego giganta chipów. W przypadku układów Exynos wykorzystywane są jednocześnie tylko cztery z ośmiu rdzeni - połowa z nich to rdzenie nastawione na wydajność, a połowa na oszczędność energii.

Układ MediaTek MT6595 ma w przeciwieństwie do ośmiordzeniowych Exynosów mieć możliwość korzystania ze wszystkich ośmiu rdzeni w tym samym momencie. Dzięki temu w przypadku mniej najmniej wymagających aplikacji wykorzystywany może być tylko jeden rdzeń w celu oszczędności energii, a w razie potrzeby dla najbardziej wymagających gier uruchomione zostaną wszystkie rdzenie.

Zobacz również:

  • Telefon z procesorem MediaTek może Cię podsłuchiwać!
  • Jednak nie Snapdragon 898? Oto nowy flagowy procesor Qualcomm!
Ośmiordzeniowy procesor MediaTek z LTE oficjalnie zaprezentowany

Rdzenie nie będą jednak identycznie, tak to miało miejsce w pierwszym ośmiordzeniowym procesorze MediaTeka. W nowym układzie MT6595 umieszczono cztery rdzenie Cortex-A7s (taktowane na 1,7 GHz) oraz cztery wydajniejsze Cortex-A17 (2,2-2,5 GHz). Dzięki wykorzystaniu architektury big.LITTLE ze wsparciem dla Heterogeneous Multi-Processing, układ MediaTeka inteligentnie dopasuje się do warunków.

MediaTek MT6595 ma być układem z najwyższej półki, dlatego nie zabrakło tutaj wsparcia dla łączności LTE, układu graficznego Rogue PowerVR Series6 oraz zintegrowanego kodeka H.265 Ultra HD pozwalającego na nagrywanie i odtwarzanie wideo 4K.

źródło: engadget.com