Ośmiu producentów paneli LCD ukaranych za zmowę cenową

Osiem firm, w tym Samsung i Sharp, będzie musiało zapłacić setki milionów dolarów za nieuczciwą politykę cenową, którą stosowały sprzedając panele LCD. Żadna nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów. Wszystkie jednak zapłacą zasądzoną karę.

Sharp, Samsung i sześć innych firm dostarczających na runek panele LCD wykorzystywane w produkcji monitorów i telewizorów będzie musiało zapłacić 388 milionów dolarów kary za nielegalną zmowę cenową, do której miało dojść pomiędzy 1999 a 2006 rokiem. Przeciwko firmom toczyło się w sądzie w San Francisco osiem osobnych spraw zakończonych 4 października ugodą, którą właśnie wstępnie zatwierdził sąd. Obciąża ona kasy największych producentów następującymi sumami:

Sharp - 105 milionów dolarów

Samsung - 82,7 miliona dolarów

Chimei Innolux Corp. - 78 milionów dolarów

LG Display - 75 milionów dolarów

Hitachi - 28 milionów dolarów

Warto zaznaczyć, że spośród wymienionych firmy Sharp, LG i Chunghwaw zostały już wcześniej ukarane przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. W 2008 i 2009 musiały bowiem zapłacić za nieuczciwą politykę cenową grzywnę w wysokości 585 milionów dolarów.

Co interesujące, w przypadku kończącego się właśnie postępowania producenci nie przyznają się do winy, co nie zmienia faktu, że są skłonni zapłacić zasądzoną grzywnę i nie będą się odwoływali.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Lidl serwuje nam urządzenie znanej marki, bez którego nie da się dziś żyć [07.04.2023]

Ostateczny wyrok zapaść ma 19 grudnia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: