Osprzęt dla skypera

Chcąc rozmawiać przez Internet, masz do wyboru: korzystać z telefonii VoIP opartej na protokole SIP lub używać popularnego i prostego w obsłudze komunikatora. W obu wypadkach warto rozważyć zakup sprzętu ułatwiającego realizację połączeń


Chcąc rozmawiać przez Internet, masz do wyboru: korzystać z telefonii VoIP opartej na protokole SIP lub używać popularnego i prostego w obsłudze komunikatora. W obu wypadkach warto rozważyć zakup sprzętu ułatwiającego realizację połączeń.

Osprzęt dla skypera

Linksys CIT 400 i Netgear SPH200D - zwycięzcami testu okazały się bliźniaczo podobne modele bezprzewodowych telefonów DECT, działających niezależnie od komputera.

Abonentom taniej telefonii VoIP opartej na protokole SIP, którzy chcą wygodnie korzystać z internetowych połączeń, polecamy użycie opisywanych już na naszych łamach bramek lub specjalnych telefonów, konwertujących głos na pakiety danych (ostatni test tych urządzeń publikowaliśmy w PCWK 12/2007). Jeśli jesteś użytkownikiem komunikatora - na przykład popularnego Skype'a - wykonywanie połączeń uprzyjemnią ci różnego rodzaju słuchawki, adaptery czy specjalne aparaty telefoniczne. Okazuje się, że z pozoru zależne od komputera połączenia przez Skype'a można realizować bez uruchamiania peceta.

Uzbrój swój Skype

Osprzęt dla skypera

Ekran telefonu Wi-Fi

Chcąc używać komunikatora głosowego, nie musisz kupować wyspecjalizowanych urządzeń. Wystarczy prosty mikrofon i słuchawki. Czy jednak za każdym razem, gdy ktoś do ciebie zadzwoni, będzie ci się chciało wkładać do uszu słuchawki? Gdy telefon zadzwoni, naturalnym odruchem jest przecież podniesienie słuchawki lub naciśnięcie przycisku. Takie właśnie podejście lansują producenci urządzeń, które przekształcają internetowe komunikatory w aparaty telefoniczne podobne do tradycyjnych. Niektóre z nich tylko częściowo "wyprowadzają" Skype'a z komputera, inne obsługują komunikator bez używania peceta.

Do naszego laboratorium trafiają słuchawki, które nie tylko rejestrują i odtwarzają głos, ale także mogą sterować aplikacją zainstalowaną w komputerze. Proste modele USB pozwalają przewijać listy kontaktów, odbierać i nawiązywać połączenia oraz sterować wybranymi funkcjami komunikatora. Nieco bardziej zaawansowane dysponują wyświetlaczami LCD (zarówno monochromatycznymi, jak i kolorowymi), na których pojawiają się podstawowe informacje o połączeniach czy listy kontaktów. Wyświetlacz w dużym stopniu uniezależnia użytkownika Skype'a od monitora peceta, do prawdziwej niezależności jednak jeszcze daleko.

Osprzęt dla skypera

Ekran biurkowego telefonu Topcom Webt@lker 5000

O szczebel wyżej w hierarchii skype'owych urządzeń są słuchawki bezprzewodowe (Bluetooth lub Wi-Fi). Ich używanie wymaga włączenia komputera, jednak użytkownik nie musi już tkwić przy maszynie. Elitę stanowią urządzenia będące odpowiednikami bramek VoIP wykorzystywanych w telefonii SIP. Są niezależne od komputera, pozwalają na nawiązywanie i odbieranie połączeń przez Skype'a. Można nawet nie mieć komputera i rozmawiać nie tylko z wcześniej założonego konta użytkownika, ale i założyć nowe. Niektóre dodatkowo wyposażane są w porty PSTN pozwalające podłączyć telefon do linii miejskiej. Dzięki temu użytkownik może wykonywać i odbierać połączenia, korzystając dodatkowo z tradycyjnej sieci stacjonarnej (urządzenie pyta, w jaki sposób ma zrealizować rozmowę - za pomocą usługi SkypeOut czy linii miejskiej).

Linksys CIT 400 i Netgear SPH200D

Zwycięzcami naszego testu okazały się dwa urządzenia, firmy Linksys oraz firmy Netgear. Nic dziwnego, że osiągnęły podobne wyniki - mimo pewnych różnic we wzornictwie i kolorze obudów wiele wskazuje na to, że CIT 400 i SPH200D są tym samym urządzeniem. Świadczy o tym niemal identyczny rozkład przycisków, złączy ładowania i gniazda słuchawki oraz identyczne menu. Nawet akumulatory są takie same.

Osprzęt dla skypera

Ekran słuchawki DECT

Dobry rezultat w teście zawdzięczają głównie dużym możliwościom. Przede wszystkim są niezależne od komputera, co już je stawia wysoko w rankingu. Składają się z trzech elementów: stacji bazowej, bezprzewodowej słuchawki DECT oraz przeznaczonej do niej stacji dokującej - ładowarki, mają też kolorowe wyświetlacze LCD. W obu modelach wygodne przyciski są podświetlane, ale konstruktorzy z Netgeara spisali się znacznie lepiej. W Linksysie pojawia się, co prawda, światło, ale w ciemności nie da się rozpoznać właściwego przycisku. Chcąc szukać innych wad CIT 400 i SPH200D, można by jeszcze wskazać brak możliwości zawieszenia stacji dokujących na ścianie (niektórzy wolą taką lokalizację telefonu).

Obydwa modele dysponują portem PSTN, czyli można je podłączyć jednocześnie do sieci telefonii stacjonarnej oraz IP. Aparaty oferują funkcję telefonu głośno mówiącego- pod klawiaturą znajduje się przycisk włączający głośnik .

Topcom Webt@lker 6000

Osprzęt dla skypera

Ekran słuchawki TRENDnet TVP-SP1BK

Prawie taka sama funkcjonalność cechuje urządzenie, które zajęło trzecie miejsce w rankingu. Pod względem możliwości od wyżej opisanych różni się brakiem podświetlenia klawiatury i przycisku uaktywniającego funkcję telefonu głośno mówiącego i. Ponadto inna jest budowa słuchawki DECT - jest trochę krótsza i ma lepiej wyprofilowany tył, dzięki czemu wygodniej leży w dłoni (patrz ilustracja). Bezprzewodowy Topcom nie zachwycił nas natomiast jakością klawiszy - są dość siermiężne (szczególnie "talerzyk" nawigacyjny).

Telefon nieco ustępuje dwóm wyżej wspomnianym konstrukcjom, zwłaszcza że z niewiadomego powodu jest od nich droższy.

Topcom Webt@lker 5000

Kolejna pozycja w rankingu przypadła zupełnie innemu urządzeniu, co prawda także niezależnemu od komputera, ale już nie bezprzewodowemu. Topcom oferuje bardzo ciekawy model biurkowego telefonu Skype, wyposażony w duży i przejrzysty kolorowy wyświetlacz LCD. Duże i wygodne są także przyciski. Dzięki nim używanie aparatu to czysta przyjemność. Pewne zastrzeżenia można mieć jedynie do "łamanej" i kanciastej słuchawki w stylu lat siedemdziesiątych.

Osprzęt dla skypera

Ekran słuchawki NGS BlueSkyPhone

Webt@lker 5000 dysponuje dwoma portami - LAN i WAN, dzięki czemu może służyć jako przełącznik (bardzo przydatne, gdy nie masz routera, a komputer podłączasz do jedynego wyjścia LAN znajdującego się w modemie). Może brakować funkcji obsługi telefonii PSTN - ten duży, biurkowy telefon mógłby wówczas pełnić podwójną funkcję. Za wadę można uznać także niezastosowanie łatwo wymienialnego kabla (z końcówkami RJ9), łączącego słuchawkę z bazą. Gdy przewód ulegnie uszkodzeniu (co po pewnym czasie jest nie do uniknięcia), trzeba będzie odnieść urządzenie do serwisu lub korzystać tylko z funkcji telefonu głośno mówiącego.