Ostatni bastion padł - LokiTorrent zamknięty

Jeden z niewielu serwisów BitTorrent, który zdecydował się na walkę ze zrzeszeniem amerykańskich studiów filmowych MPAA (Motion Picture Association of America), został w końcu zamknięty.

O walce serwisu LokiTorrent ze stowarzyszeniem MPAA pisaliśmy już w "BitTorrentowy serwis walczy z MPAA". Jeszcze nie tak dawno operator serwisu wystawił go na sprzedaż, o czym również pisaliśmy w artykule "Kup sobie LokiTorrent.com". Niestety MPAA wygrało w sądzie i LokiTorrent został zamknięty.

Operator serwisu, Edward Webber, nie tylko musiał zgodzić się na wypłatę odszkodowania i dalsze, jeszcze bardziej uciążliwe kary finansowe w przypadku kontynuowania podobnej działalności- sąd nakazał także mu przekazanie MPAA wszystkich logów i kopii danych z serwera dotyczących nielegalnej wymiany plików w sieci BitTorrent. Dane te umożliwią stowarzyszeniu wyśledzenie użytkowników, którzy korzystali z usług serwisu.

LokiTorrent był jednym z niewielu dużych serwisów sieci BT, które kontynuowały działanie po złożeniu przez MPAA pozwów do sądu. Na legalną walkę ze stowarzyszeniem złożyli się użytkownicy serwisu, którzy w sumie zebrali ponad 40 tysięcy USD. Nie wyjaśniło się, czy pieniądze te od razu trafiły do MPAA w ramach nałożonych kar. Jak podaje serwis Netcraft, wczoraj serwis miał dłuższą przerwę w działaniu, po czym na krótko znów się pojawił, by w końcu zostać zastąpionym przez ostrzeżenie MPAA, które mówi "Możesz kliknąć, lecz się nie ukryjesz".