Ostatni dzień przed Nyxemem

Oficjalnie od 3. lutego robak Nyxem ma zacząć kasować pliki w zarażonych komputerach. Jednak pierwsze przypadki zaczęto zgłaszać już wczoraj - dotyczy to komputerów, które miały źle ustawiony czas systemowy. Sprawdź swój komputer, zanim będzie za późno!

Nyxem, którego opisywaliśmy pod koniec stycznia, jest niebezpiecznym robakiem rozprzestrzenia się głównie przez email.

Dzięki temu, że program przez jakiś czas uaktualniał licznik na pewnym serwerze w sieci, wiadomo było że liczba zainfekowanych komputerów wyniosła ponad pół miliona.

Trzeciego lutego czyli już jutro włączy się destrukcyjna funkcja wirusa, czyli kasowanie znalezionych w systemie plików Microsoft Office, dokumentów PDF, plików Photoshopa oraz archiwów ZIP i RAR.

F-Secure oferuje darmowe narzędzie do wykrywania i usuwania Nyxem:

http://www.f-secure.com/v-descs/nyxem_e.shtml

Aktualizacja: 02 lutego 2006 17:51

W przeddzień ataku Nyxema w Polsce mamy prawdopodobnie około 700 zarażonych nim komputerów - tak wynika z danych uzyskanych przez LURHQ na podstawie analizy uaktualnionego przez wirus licznika.

LURHQ ocenia, że wszystkich zarażonych na świecie może być około 300 tys. bo chociaż licznik wskazuje wielokrotnie więcej, to część wyników została "nabita" sztucznie. Najwięcej zarażonych wirusem komputerów działa prawdopodobnie w Indiach, Peru i Włoszech. Jednak jeśli policzyć trochę inaczej, to na pierwsze miejsce wysuwają się Stany Zjednoczone.