Ostatni lot Atlantis zakończony - koniec ery kosmicznych podróży

Kiedy kosmiczny prom Atlantis dotknął ziemi po raz ostatni, dobiegła końca 30-letnia historia lotów w kosmos.


Ostatni lot Atlantis zakończony - koniec ery kosmicznych podróży

Prom Atlantis

Wahadłowiec Atlantis wylądował o 5:57 rano czasu wschodniego w Kennedy Space Center na Florydzie, po 200 okrążeniach Ziemi. Atlantis przebył aż 5,284,862 mil. Ostatnia misja promu polegała na dostarczeniu sprzętu i zapasowych części do ISS mi.n. na pokładzie wahadłowca znalazła się pierwsza kamera 3D w kosmosie - Panasonic AG-3DA1.

Kosmiczne wahadłowce przeszły już na emeryturę

To nie tylko ostatni lot Atlantis, ale także ostatni lot całej kosmicznej floty NASA. Od dzisiaj wszystkie wahadłowce - Atlantis, Discovery i Endeavour - oficjalnie odeszły na emeryturę. Dwa pozostałe promy - Columbia i Challenger - zostały zniszczone w tragicznych katastrofach. Według NASA, wszystkie wahadłowce razem pokonały w czasie służby ok/ 520 milionów mil w przestrzeni kosmicznej. To więcej niż odległość Jowisza od Ziemi.

NASA nie zbuduje następcy wahadłowców - czas na prywatne koncerny

Teraz NASA będzie musiała sobie poradzić bez promów kosmicznych. Stany Zjednoczone przez najbliższe lata nie będą miały czym latać w kosmos. W 2010 roku administracja Barracka Obamy nakazała NASA wstrzymać prace nad następcą wahadłowców. “Kosmiczne taksówki" mają zbudować prywatne firmy.NASA ma teraz skupić się na budowie silników nowej generacji dla komercyjnie budowanych statków kosmicznych.

Wahadłowce do muzeum - koniec pewnej epoki

Dzisiaj zamknęła się pewna epoka nie tylko w historii lotów kosmicznych, ale także w historii świata. Wahadłowce dobrze spełniły swoją rolę. Miejmy nadzieję, że kiedyś o ich następcach też będziemy mogli tak powiedzieć. Spokojnej emerytury.