Ostatni sprawca Celebgate (The Fappening) skazany

W 2014 mieliśmy do czynienia z aferą Celebgate, zwaną także The Fappening. Hakerzy wykradli z iCloud nagie zdjęcia celebrytek i zamieścili je w sieci. Właśnie ostatni z nich usłyszał wyrok.

Przypomnijmy - afera wybuchła 1 września 2014, kiedy to pisaliśmy, że z iCloud "wyciekło" wiele nagich zdjęć gwiazd, w tym Jennifer Lawrence, Ariany Grande i innych mniej lub bardziej znanych celebrytek. Wszystkie materiały zostały wykradzione z kilkuset kont w serwisie Apple, a jak wykazało śledztwo, za wyciekiem stali czterej hakerzy. Policja namierzyła ich w 2015 roku, aresztowała i skonfiskowała komputery, karty pamięci microSD, smartfony, twarde dyski i urządzenia przenośne. Trzej włamywacze otrzymali już wyroki - wynosiły one od 9 do 18 miesięcy więzienia. Sprawa czwartego zakończyła się wyrokiem skazującym, wydanym 30 sierpnia b.r..

Ostatni haker to 26-latek, który zyskał dostęp do 240 kont na iCloud. Były to zarówno konta zwykłych osób, jak również gwiazd show-biznesu. Dostęp ten zyskał poprzez kradzież loginów i haseł. Pozyskiwał je od kwietnia 2013 do października 2014 roku za pomocą ataków phisingowych oraz rozsyłania e-maili, w których podszywał się pod Apple. Dzięki temu zyskał dostęp do kopii zapasowych plików, w tym prywatnych zdjęć oraz nagrań wideo. Z pewnością uspokoiło to giganta z Cupertino, ponieważ pokazuje, że zabezpieczenia dysku chmurowego nie zostały w żaden sposób złamane. Haker część z pozyskanych materiałów sprzedał, a część udostępnił zainteresowanym - do czego przyznał się w trakcie przesłuchań.

Sąd wydał wyrok skazujący włamywacza na osiem miesięcy więzienia oraz 60 godzin prac społecznych. Został zwolniony z aresztu za kaucją, a odsiadkę rozpocznie 10 października bieżącego roku. Korzystają z okazji przypominamy naszym Czytelnikom o dokładne sprawdzanie, z jakich adresów przychodzą e-maile oraz nieotwieranie załączników przesłanych od nieznajomych osób. Warto także pamiętać o dobrym antywirusie, który skutecznie pomoże w ochronie przed kradzieżą prywatnych danych, zapisanych w pamięci przeglądarki oraz komputera.