Ostatni taniec


LG SuperMulti GSA-4166B

Jedyny napęd z pierwszej dziesiątki oferujący wypalanie wzorów na powierzchni nośnika.

Nagrywarka LG byłaby tylko jednym z wielu podobnych i przeciętnych urządzeń, które zostają po wyłuskaniu poprzedniej trójki liderów, gdyby nie drobiazg: technologia LightScribe do umieszczania trwałego tekstu i grafiki na wierzchniej, lakierowanej stronie nośnika (więcej na jej temat napisaliśmy we wstępie).

To samo inaczej

LG SuperMulti GSA-4166B w stosunku do bliźniaczego modelu GSA-4167B na pierwszy rzut oka niczym się nie różni - oprócz wspomnianej funkcji LightScribe. Pozornie identyczne parametry nominalne modeli 166B i 4167B w testach okazują się jednak rozbieżne, bo wynikają z różnych metod zapisu płyt CD i DVD zastosowanych w obu napędach. W modelu 4167B krążki CD zapisywane są metodą strefową (Z-CLV; 5 prędkości od 16 do 48x), podczas gdy w 4166B zdecydowano się na najczęściej stosowaną stałą prędkość kątową (CAV) 21-48x. W efekcie wersja z LightScribe uzyskuje wyższą średnią szybkość zapisu i wypala płyty w krótszym czasie.

Odwrotnie rzecz się ma w zapisie DVD, który w modelu 4166B jest minimalnie wolniejszy - nagrywarka 4167B nieco wcześniej osiąga maksimum 16x i utrzymuje tę prędkość do końca nośnika. Różnice w czasie zapisu płyty DVD są jednak marginalne.

Jak ma się 4166B do rywali innych marek? Pod względem wydajności jest bardzo dobrze: napęd ustanowił dwa rekordy w nagrywaniu CD i uplasował się na szóstym miejscu, nieznacznie tylko ustępując konkurentom. Jego pozycję poprawiłoby szybsze wypalanie +R DL i kopiowanie z płyt DVD.

Poważnym mankamentem LG jest niezgłaszanie błędów korekcji C2. Przydałaby się też obsługa płyt karaoke.

Benchmarki

Nero CD-DVD Speed 4.11 (X)

Odczyt CD-ROM 35,16

Odczyt DVD-ROM 11,87

Szybkość DAE 29,29

Zapis CD-R/DVD±R 36,84/11,91

Czas zapisu (min)

CD-R z obrazu / w locie 2:35/3:00

DVD-R/+R/+R DL 6:10/6:05/20:16

Informacje LG, tel. 022 6061450

http://www.lge.pl

Cena 280 zł

Lite-On SHM-165P6S

Zaprzeczenie reguły, że najtańsze oznacza zwykle marne albo w najlepszym razie przeciętne.

Nagrywarki firmy Lite-On od dawna są ulubieńcami mas, ponieważ w idealny sposób łączą doskonałe parametry z bardzo niską ceną. Nie inaczej jest w wypadku modelu o skomplikowanym oznaczeniu SHM-165P6S: za najniższą cenę w naszym rankingu otrzymujesz uniwersalny napęd charakteryzujący się wydajnością minimalnie tylko ustępującą liderowi spod znaku Plextora.

Zacznijmy od tego, że Lite-On obsługuje format DVD-RAM - tej funkcji nie spodziewaliśmy się po urządzeniu za tak niewielkie pieniądze, choć spotkać ją można już w nagrywarkach nieznacznie tylko droższych. Model SHM-165P6S ma ponadto bardzo przyzwoite parametry, a nielicznym rywalom ustępuje jedynie w szybkości nagrywania płyt -R DL i CD-RW.

Ferrari dla ludu

Co ważne, suche parametry znajdują potwierdzenie w wynikach testów. Okazało się bowiem, że Lite-On ustanowił trzy rekordy - średniej szybkości i czasu zrzucania audio oraz średniej prędkości odczytu CD - natomiast za sprawą bardzo dobrych rezultatów nagrywania płyt DVD±R i +R DL uzyskał ogólną notę za wydajność mniejszą zaledwie o 7 setnych punktu w stosunku do zwycięskiego Plextora PX-760A. To rewelacyjny wynik, zważywszy na ponadtrzykrotną różnicę cenową między obu napędami.

Na tym niemal idyllicznym obrazie dostrzegliśmy tylko, niewielką skazę: jedynym formatem nieobsługiwanym przez nagrywarkę jest CD-G. Miłośnicy karaoke nie będą mieli większego pożytku z tego Lite-Ona. Wszyscy pozostali raczej nie znajdą powodów do narzekań.

Benchmarki

Nero CD-DVD Speed 4.11 (X)

Odczyt CD-ROM 36,48

Odczyt DVD-ROM 12,01

Szybkość DAE 34,44

Zapis CD-R/DVD±R 37,21/11,93

Czas zapisu (min)

CD-R z obrazu / w locie 2:54/3:05

DVD-R/+R/+R DL 6:47/6:36/18:07

Informacje AB, tel. 071 3240500

http://www.ab.com.pl

Cena 145 zł

Podsumowanie

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Na potrzeby niniejszego testu całkowicie zmieniliśmy metodologię oraz platformę sprzętową. Przede wszystkim zrezygnowaliśmy z mierzenia wydajności nagrywania na nośnikach ±RW. Wynika to z dwóch powodów: po pierwsze, niewielu użytkowników korzysta z płyt wielokrotnego zapisu, a jeśli już, to wypala je tak jak krążki ±R, nie używając aplikacji do zapisu pakietowego (dzięki niej można kopiować i usuwać poszczególne pliki i foldery - jak na twardym dysku czy pamięci USB). Po drugie, brak nośników +RW 8x powoduje, że wciąż nie można sprawdzić faktycznej szybkości urządzeń.

Zamiast testów RW mieliśmy zamiar uwzględnić prędkość wypalania płyt -R DL. Jednak większość nagrywarek oferujących zapis tych nośników z wartością wyższą od 4x nie pozwalała rozpędzić się ponad owe 4x. Jako że tylko modele Pioneera i Plextora osiągały deklarowane maksymalne prędkości, musieliśmy zrezygnować z porównań w -R DL do czasu pojawienia się odpowiednich płyt.

Już nie wydajność

Ponieważ pierwszą piątkę najszybszych napędów dzielą marginalne różnice w notach za wydajność, bardziej niż na prędkość, która w znacznym stopniu zależy od używanych płyt, warto zwracać uwagę na inne cechy, np. obsługę DVD-RAM czy odczyt informacji CD-G (danych graficznych zawierających teksty piosenek w Karaoke CD). Z tabeli jasno wynika, że praktycznie tylko podczas zapisu dwuwarstwowych płyt +R daje się dostrzec istotne oszczędności czasu. Problem leży jednak w tym, że jeśli chcesz maksymalnie rozpędzić napęd na +R DL, musisz używać drogich nośników, kosztujących aż 25 zł za sztukę.

Również pod względem oceny końcowej, uwzględniającej dodatkowe funkcje i wyposażenie, trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę: pierwsza czwórka to różnice rzędu setnych punktu. Walka o redukcję kosztów powoduje, że większość testowanych urządzeń była w wersji OEM - bez pudełka, kabli i śrubek, ale zwykle z oprogramowaniem nagrywającym i czasami instrukcją. Niektóre napędy w pudełkach, jak Plextory, mają dołączone wymienne panele przednie.