Ostatni taniec

Dzisiejsze nagrywarki DVD pokazują przykrą prawdę, że w tej dziedzinie właściwie już nic ciekawego nie da się wprowadzić. Przyszłością i tak jest niebieski laser.


Dzisiejsze nagrywarki DVD pokazują przykrą prawdę, że w tej dziedzinie właściwie już nic ciekawego nie da się wprowadzić. Przyszłością i tak jest niebieski laser.

Na rynku jest około 20 modeli nagrywarek DVD. Różnią się funkcjami, parametrami i ceną, ale można powiedzieć, że właściwie najważniejsze są teraz tylko trzy cechy: szybkość nagrywania płyt dwuwarstwowych DL, obsługa formatu DVD-RAM i możliwość tworzenia nadruków na specjalnych nośnikach (technologia LightScribe bądź Labelflash).

Napędy różnią się także szybkością nagrywania płyt CD-R/RW. Dziś jednak mało kto zwraca na to uwagę, bo rzeczywiste korzyści z wyższych prędkości nominalnych są praktycznie niezauważalne - rzędu kilku, kilkunastu sekund.

Technologie wykonania nadruku LightScribe (z prawej) i Labelflash są monochromatyczne, a druk zajmuje ok. 25 minut.

Technologie wykonania nadruku LightScribe (z prawej) i Labelflash są monochromatyczne, a druk zajmuje ok. 25 minut.

W zeszłym roku trwał jeszcze wyścig w iksach wypalania DVD±RW. Ostatecznie wszystkie nagrywarki doszły do wspólnego maksimum wynoszącego 8x dla +RW i 6x dla -RW. Ale te możliwości bardzo słabo przekładają się na realne zyski. Po pierwsze, niewiele osób używa nośników RW. Po drugie, ci, którzy korzystają z wielokrotnego zapisu, nie mają lekkiego życia z odpowiednimi krążkami. Nośniki -RW o najwyższym współczynniku prędkości 6x są drogie i pochodzą od jednego producenta. Natomiast +RW utknęły w swoistej "czarnej dziurze": nagrywarki od roku oferują zapis z szybkością 6x i 8x, tymczasem nośników umożliwiających uzyskanie tego maksimum wciąż brak.

W tej sytuacji prędkość zapisu na płytach dwuwarstwowych staje się parametrem najbardziej rzucającym się w oczy, a zarazem dającym najbardziej odczuwalne efekty. Niestety, to twierdzenie jest prawdziwe na razie głównie w wypadku formatu "plus", ponieważ wiele napędów oferujących nagrywanie -R DL szybciej niż 4x nie potrafi uzyskać maksymalnej prędkości na najlepszych nośnikach 4x (w momencie testów w sprzedaży nie było jeszcze płyt 6x ani 8x tego formatu). Tymczasem na płytach Verbatim +R DL 2,4x uzyskuje się nawet 8x, a nagrywarki Plextora na krążkach 8x osiągają 10x.

Opłacalność

Opłacalność

Format DVD-RAM, choć egzotyczny dla zdecydowanej większości użytkowników, przeżywa renesans i coraz częściej pojawia się w napędach. Do niedawna jedynie firma LG oferowała nagrywarki Super Multi z zapisem DVD-RAM, teraz tę funkcję znajdziesz również w niektórych urządzeniach firm Asus, HP, Lite-On, Plextor i Samsung. To ukłon w stronę posiadaczy stacjonarnych nagrywarek DVD do rejestracji wideo, wśród których dominują modele akceptujące właśnie DVD-RAM. Co ciekawe, ten najstarszy format nagrywania DVD wciąż jest rozwijany - zaprezentowano już jego nową wersję uzyskującą szybkość 16x.

Laserowy druk

Rok temu w nagrywarkach pojawiła się nowatorska technologia LightScribe. Służy do umieszczania napisów i grafiki na wierzchniej stronie płyty specjalnego typu za pomocą tego samego lasera, którym wypalane są dane na warstwie rejestrującej. Obecnie niemal wszyscy producenci sprzętu oferują modele z tą funkcją, zaś od niedawna LightScribe ma konkurenta w postaci rozwiązania o nazwie Labelflash.

Wydajność

Wydajność

LightScribe i Labelflash działają na podobnej zasadzie: laser wypala na odpowiednim podłożu punkty układające się we wzory zaprojektowane przez użytkownika - tekst i grafikę. Obie technologie są monochromatyczne (posługują się jedynie odcieniami koloru bazowego, będącego kolorem wypalanego barwnika - złotego w LightScribe, niebieskiego w Labelflash), obie są bardzo proste w użyciu (wystarczy zaprojektować wzór w aplikacji do tworzenia etykiet, np. Nero Cover Designer, obrócić płytę, włożyć ją ponownie do napędu i zacząć "drukowanie") i dzięki obu uzyskujesz nadruk odporny na czynniki zewnętrzne, a przy tym niezmieniający właściwości mechanicznych płyty (naklejane etykiety mogą prowadzić do powstawania wibracji podczas odczytu krążka, a w rezultacie - do uszkodzenia napędu). Niestety, obie cierpią na tę samą przypadłość: dużo droższe nośniki w stosunku do zwykłych płyt (ok. 4 zł/szt. z LightScribe, ok. 7 zł/szt. z Labelfash) i długi czas wypalania wzoru.

W obu technologiach można dodawać kolejne elementy do "wydruku" istniejącego na płycie (oczywiście w pustych miejscach) lub wielokrotnie powtarzać ten sam wzór, uzyskując lepszy kontrast. W Labelflash można tworzyć nadruki także po stronie z danymi (na niezapisanym obszarze). "Drukowana" strona na płycie LightScribe jest matowa i lekko chropowata, podczas gdy w Labelflash jest błyszcząca i gładka, ponieważ pokrywa ją ochronna warstwa poliwęglanu.

Nero od wersji 6.6.1.3 ma wbudowaną obsługę obu technologii, przy czym do korzystania z LightScribe niezbędne jest zainstalowanie niewielkiego (nieco ponad 1 MB) programu sterującego LS_HSI.EXE. Instalator Nero dołączany do napędu LightScribe zazwyczaj robi to automatycznie. W wypadku nagrywarki Labelflash niepotrzebne są żadne dodatkowe czynności.

W obu technologiach czas nanoszenia obrazu zależy od jakości - od 5 minut w trybie szybkim aż do 28 minut w trybie najwyższej jakości. Druk Labelflash zwykle wygląda na bardziej kontrastowy niż LightScribe, ale kwestią gustu jest to, która z technologii prezentuje się lepiej. A ponieważ obie są monochromatyczne i czasochłonne, dla wielu osób bardziej atrakcyjne wciąż może być stosowanie nośników z warstwą do nadruku w drukarce atramentowej. Takie płyty - matowe, chropowate "Printable" i gładkie "Glossy Printable" - kosztują o połowę mniej niż nośniki LightScribe i Labelflash, ale wymagają odpowiedniej "plujki", np. Canona z serii Pixma.

Przyszłość na niebiesko

Los technologii DVD jest już przesądzony. Producenci mogą jeszcze przez jakiś czas udoskonalać napędy, np. idąc w ślady Plextora i podkręcając zapis ±R do 18x, a ±DL do 10x i więcej, lecz w dłuższej perspektywie wszyscy nastawieni są na urządzenia wykorzystujące niebieski laser. Zapewnią one kilkakrotnie większą pojemność od dzisiejszego DVD, umożliwiając przechowywanie filmów o wysokiej rozdzielczości (HDTV). Niestety, ku irytacji klientów producenci sprzętu wraz z wytwórniami filmowymi podzielili się na wrogie obozy zwolenników formatów Blu-ray i HD-DVD. Formaty te są całkowicie niezgodne ze sobą i nie wiadomo, czy spór zakończy się tak, jak w wypadku "plusa" i "minusa": uniwersalnymi napędami obsługującymi obie technologie. Co prawda, firma LG zapowiedziała już odtwarzacz czytający Blu-ray i HD-DVD, ale jest jeszcze problem zapisu. Cóż, pozostaje jedynie czekać.

Samsung Writemaster SH-W162L

Zwycięski napęd oferuje obsługę DVD-RAM i wysoką wydajność.

Do tej nagrywarki nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Zapisuje wszystkie formaty CD i DVD z dużą prędkością, odczytuje płyty CD-G, a do tego jest sprzedawana w bardzo atrakcyjnej cenie. Właściwie brakuje jej jedynie funkcji LightScribe, aby była modelem wzorcowym wyposażonym we wszystkie bajery.

Napęd Samsunga nie uzyskał najwyższej noty za wydajność - pod tym względem zajął piąte miejsce z dystansem do lidera wynoszącym zaledwie 0,12 punktu. Niemniej ustanowił dwa rekordy (czasy dostępu na CD), a w pozostałych konkurencjach utrzymywał stały, wysoki poziom. Można się zżymać na trochę wolne kopiowanie audio czy przeciętny w porównaniu do innych modeli czas nagrywania krążków +R DL, ale mówimy o kilkunastosekundowych różnicach, których raczej nie odczujesz.

Minus na "minusie"

Zwycięskie urządzenie zaliczało niestety się, do tej gorszej większości, która mimo deklarowanej prędkości zapisu 8x na -R DL nie mogła nagrywać szybciej niż 4x na naszych testowych krążkach firmy Verbatim. Miejmy nadzieję, że zmieni się to wraz z nową wersją firmware'u - albo wraz z nośnikami -R DL 8x.

A propos firmware'u: do napędu dołączana jest aplikacja, która sprawdza dostępność nowego oprogramowania wewnętrznego w witrynie WWW producenta i pozwala na szybkie pobranie pliku oraz wczytanie go do nagrywarki. Niestety, jeśli nie masz Internetu albo - tak jak my - natrafisz na problemy z konfiguracją połączenia, będziesz miał kłopoty ze znalezieniem nowego firmware'u i narzędzia, które zaktualizuje napęd - dołączana aplikacja nie pozwala na wgranie pobranego już pliku.

Benchmarki

Nero CD-DVD Speed 4.11 (X)

Odczyt CD-ROM 36,35

Odczyt DVD-ROM 11,96

Szybkość DAE 29,87

Zapis CD-R/DVD±R 37,29/11,93

Czas zapisu (min)

CD-R z obrazu / w locie 2:53/3:14

DVD-R/+R/+R DL 6:32/6:24/19:48

Informacje Samsung, tel. 022 6079333

http://www.samsung.pl

Cena 162 zł

Plextor PlexWriter PX-760A

Najdroższy, ale i najbardziej zaawansowany technologicznie napęd w teście.

Plextor od lat przyzwyczaja nas do ustanawiania nowych rekordów i wyznaczania trendów dla całej branży. Nie inaczej jest z najnowszym modelem, który trafił do naszej redakcji dosłownie w ostatniej chwili: jego parametry bardzo nas zainteresowały i skłoniły do uwzględnienia PX-760A w zestawieniu. Ta nagrywarka jest pierwszym urządzeniem, które wykracza poza magiczną barierę zapisu 16x, umożliwiając wypalanie płyt ±R z wartością aż 18x. Co więcej, tak jak poprzednik o symbolu PX-755A, oferuje wciąż rekordowe nagrywanie krążków dwuwarstwowych +R z szybkością 10x.

Bez koloryzowania

Nowy Plextor nie zawiódł oczekiwań i faktycznie rozpędził się do obiecanych 18x, lecz tylko na nośnikach +R w programie Nero CD Speed i nie za każdym razem (zdarzało mu się osiągnąć 17x, by zaraz potem spaść do 16x). Czas zapisu testowego projektu w Nero był natomiast taki sam, jak przy prędkości 16x, a w wypadku nośników -R PX-760A uzyskiwaliśmy standardowe 16x.

Spore wrażenie zrobił zaś rezultat testu wypalania płyty +R DL: Plextor okazał się absolutnym rekordzistą, o minutę poprawiając wynik ustanowiony przez poprzednika, model PX-755A. Mając tę nagrywarkę, oszczędzasz aż 4 do 5 minut podczas zapisu całego nośnika dwuwarstwowego.

PX-760A należał do nielicznych wyjątków faktycznie nagrywających nośniki -R DL z maksymalną deklarowaną prędkością. Jego czas był tylko o pół minuty gorszy od rekordu należącego do Pioneera DVR-111D z zapisem 8x (Plextor oferuje tylko 6x).

Oczywiście PX-760A tradycyjnie ma bogaty pakiet wyposażenia, w tym ponadstandardowe funkcje, znajdujące się w dołączanym zestawie narzędzi PlexTools.

Benchmarki

Nero CD-DVD Speed 4.11 (X)

Odczyt CD-ROM 36,05

Odczyt DVD-ROM 11,90

Szybkość DAE 23,92

Zapis CD-R/DVD±R 36,76/12,07

Czas zapisu (min)

CD-R z obrazu / w locie 3:00/3:20

DVD-R/+R/+R DL 7:06/6:25/14:22

Informacje Alstor, tel. 022 6755515

http://www.alstor.com.pl

Cena 469 zł