Ostatnia deska ratunku - oficjalna płyta ratunkowa Microsoftu do Windows XP

Przygotowana przez Microsoft płyta ratunkowa pozwoli ci postawić na nogi Windows XP. Wystarczy przygotować czysty nośnik, nagrać na nim polecane przez nas aplikacje i odłożyć go na półkę - oby nigdy nie był potrzebny!


Ostatnia deska ratunku - oficjalna płyta ratunkowa Microsoftu do Windows XP

Microsoft opracował specjalistyczny system ratunkowy dla użytkowników XP. Nosi nazwę Diagnostics and Recovery Toolset, w skrócie: DaRT. Mimo że jest dostępny na ogół tylko dla nabywców licencji wielostanowiskowych, nam udało się zdobyć prawo do opublikowania wersji testowej. Stosując się do naszych porad, będziesz mógł optymalnie wykorzystać DaRT do usuwania awarii i ratowania swoich danych.

Naprawa prostymi sposobami. Właśnie to obiecuje opisywany system. Microsoft określa go jako zestaw skutecznych narzędzi do szybkiego naprawiania komputerów biurkowych. Pokażemy ci, jak w kilku etapach utworzyć startową płytę CD, która pomoże reanimować Windows XP.

1. Zaopatrz się w DaRT

Aby być przygotowanym na awarię systemu, skopiuj angielskojęzyczny DaRT z płyty DVD dołączonej do PC Worlda 5/2009.

Ostatnia deska ratunku - oficjalna płyta ratunkowa Microsoftu do Windows XP

Jeśli dodatek Service Pack 3 sparaliżował system, możesz go odinstalować z poziomu systemu ratunkowego DaRT.

2. Rozpakuj obraz płyty

Vista i Windows 7 mają przewagę

W kwestii odzyskiwania systemu Vista i Windows 7 mają ogromną przewagę nad środowiskiem XP. Na płycie instalacyjnej Visty - w wersji sprzedawanej w handlu detalicznym - Microsoft umieszcza pełną wersję zapasowego systemu Windows PE. Gdy go uruchomisz, samodzielnie wykryje zainstalowaną Vistę i naprawi ją, wykorzystując jej wewnętrzne dane przywracania.

A Windows 7 nie wymaga wkładania nośnika (przynajmniej nie zawsze). Kiedy zostanie wykryty problem, system uruchomi się w specjalnym, ratunkowym trybie i spróbuje odzyskać uszkodzone biblioteki.

W porównaniu do takiego automatu Konsola przywracania z Windows XP robi kiepskie wrażenie. Co po 10 GB punktów przywracania, skoro nie można ich wykorzystać? Nie radzą sobie z tym nawet tak znakomite systemy jak BartPE i Trinity Rescue Kit.

Wspomniany pakiet to samoinstalujące się archiwum, które tworzy obraz płyty CD (plik ISO) do nagrania. Jeśli nie chcesz obarczać swojego systemu nowymi folderami instalacyjnymi, wpisami w rejestrze ani skrótami w menu Start, nie przywołuj tego pliku dwukrotnym kliknięciem myszy. Zamiast tego rozpakuj zawartość tego pliku do pustego folderu na dysku za pomocą bezpłatnego programu dekompresującego 7-Zip. Oprócz wielu innych plików znajdziesz tu Msdart.cab. Również to archiwum należy rozpakować 7-Zipem. Zawiera obraz płyty startowej w pliku Erd50.iso.

3. Uaktywnij okres testowy

Aby móc skorzystać ze wspomnianego pliku ISO, trzeba zainicjować 30-dniowy okres testowy. Skopiuj w tym celu pliki Erd50.iso i Binary.updexp.exe z pierwszego archiwum do wspólnego folderu. Następnie otwórz okno wiersza poleceń, klikając menu Start | Uruchom i wpisując cmd.exe. Następnie wprowadź w tym oknie polecenie:

pushd <ścieżka_do_pliku_exe> Binary.updexp.exe erd50.iso 30

W ten sposób umieścisz w pliku Winpeshl.ini, który wchodzi w skład obrazu ISO, informację o tym, że okres testowy wynosi 30 dni. Z technicznego punktu widzenia można podać dowolną liczbę dni, jednak zgodnie z ustaleniami umowy licencyjnej wolno wpisać tylko 30.