Ostatnie wytwórnie rezygnują z HD DVD

Przedstawiciele koncernów filmowych Paramount Pictures oraz DreamWorks oficjalnie poinformowali, że firmy te nie będą już wydawały filmów w standardzie HD DVD. Obie wytwórnie anulowały większość zapowiedzianych już premier w tym formacie.

Jeszcze kilka dni temu Jeffrey Katzenberg, szef DreamWorks, informował, że jego firma formalnie wciąż pozostaje członkiem "obozu HD DVD" (mimo, iż pod zeszłotygodniowej decyzji Toshiby obóz ten właściwie przestał istnieć). Katzenberg przypominał, że w kalendarzu wydawniczym DreamWorks znajduje się kilka ważnych pozycji, które w najbliższym czasie powinny trafić na rynek i firma właściwie nie wie, w jakim formacie powinny one zostać wydane. Koncern wysłał w tej sprawie zapytanie do Toshiby i czekał na odpowiedź.

Sprawa najwyraźniej się rozstrzygnęła - przedstawiciele DreamWorks poinformowali właśnie o anulowaniu wszystkich najbliższych wydań HD DVD (w tym m.in. planowanego na 11 marca wprowadzenia na rynek "Filmu o pszczołach" - "Bee Movie"). To samo zrobił koncern Paramount (do którego należy studio Dremworks), również do niedawna wspierający HD DVD. Za kilka dni - 4 marca - na rynek trafią dwa ostatnie wydania HD DVD Paramountu (będą to filmy "Things We Lost in the Fire" oraz "Into the Wild").

Od teraz obie wytwórnie zamierzają wydawać swoje filmy tylko na DVD i Blu-ray - aczkolwiek ze wstępnych zapowiedzi wynika, że na wydania BD z katalogu DreamWorks i Paramount Pictures przyjdzie nam poczekać co najmniej do lata 2008 r.