Ostry dyżur

Od czkawki do ataku serca - mamy lekarstwa na wszystkie choroby twojego komputera


Od czkawki do ataku serca - mamy lekarstwa na wszystkie choroby twojego komputera

W idealnym świecie czytałbyś teraz inny artykuł. Oczywiście, w takim środowisku monitor nie wyświetla komunikatu o błędzie numer 2 w momencie startu komputera i nie trzeba martwić się o los plików, które gdzieś zniknęły. Komputer nie sprawiający kłopotów na razie nie istnieje. Rozwiązania problemu można, co prawda, poszukiwać w Internecie, ale chwilowo twój sprzęt do niczego się nie nadaje, a producent zbyt daleko, by tracić czas na wyjaśnienia telefoniczne. Potrzebujesz pomocy i to szybko. Żebyś mógł poradzić sobie z większością kłopotów, proponujemy ci nasz poradnik. Niezależnie od tego, czy twój komputer zawiesza się, czy też cierpi na inną przypadłość, służymy ci skuteczną radą, a przede wszystkim zachęcamy do stosowania profilaktyki, dzięki której unikniesz wielu problemów.

Leczenie symptomów

Mac, który nie chce się uruchomić? Najgorszym scenariuszem jest utrata wszystkich danych na dysku twardym. Katastrofa, jeśli dawno nie robiłeś kopii zapasowej. Na szczęście taka sytuacja zdarza się rzadko - przeważnie pliki nie są uszkodzone. Trzeba tylko znaleźć sposób na ich odzyskanie. Oto kilka porad.

<font color="maroon">Co zrobić ze znakiem zapytania?

Po włączeniu komputera na ekranie miga tylko znak zapytania.

<font color="maroon">Rozwiązanie: Komputer powinien wystartować z płyty CD oznaczonej Install lub Restore. Jeśli się to uda, sprawdź Teczkę Systemową - czy jest oznaczona ikonką Mac OS? Jeśli nie, prawdopodobnie brakuje jakiegoś ważnego pliku. Najpierw otwórz i zamknij teczkę. Jeśli ikonka systemu nie pojawi się, upewnij się, czy w środku są pliki System i Finder. Jeśli wcześniej usunąłeś z teczki któryś z nich, odnajdź i przeciągnij z powrotem. Możesz też zainstalować nową kopię tych plików przy użyciu płyty CD.

Jeśli Teczka Systemowa wydaje się poprawna, sprawdź, czy dysk twardy nie ma uszkodzeń. Jeśli to nie pomaga, być może będziesz musiał sformatować dysk, zwykle przy użyciu programu Apple Drive Setup. Jak to dobrze, że wczoraj zrobiłeś kopię zapasową plików, prawda?

<font color="maroon">"Prawie" się nie liczy Twój Mac ujawnia inteligentne zachowanie. Pojawia się ikonka z uśmiechniętym Makiem, a następnie ekran startowy systemu. Coś się dzieje, a po chwili komputer się zawiesza.

<font color="maroon">Rozwiązanie: Pierwszy etap kontroli to sprawdzenie, czy wystąpił konflikt rozszerzeń - wystartuj komputer bez rozszerzeń z wciśniętym klawiszem Shift. Jeśli komputer uruchomi się poprawnie, zrestartuj go z włączonymi rozszerzeniami. Jeśli to zadziała, powinieneś się cieszyć i mieć nadzieję, że problem się nie powtórzy. W przeciwnym razie musisz odnaleźć rozszerzenie, które sprawia kłopoty.

Apple stwierdził niedawno, że niepozorny plik systemowy o nazwie SerialShimLib, znajdujący się w teczce rozszerzeń na PowerBooku z FireWire może zawiesić komputer w czasie startu systemu. Powinna pomóc aktualizacja systemu do wersji 9.0.4, która zawiera nowszą wersję pliku.

Jeśli problem istnieje nawet po wyłączeniu wszystkich rozszerzeń, to z pewnością sprawia to jakieś urządzenie peryferyjne przyłączone do komputera i najczęściej związane z urządzeniami USB. W takiej sytuacji urządzenia peryferyjne należy podłączyć dopiero po starcie systemu. Być może lepszą podpowiedź znajdziesz na stronie internetowej Apple'a lub producenta sprzętu - warto zajrzeć.

Wielu problemów unikniesz dzięki aktualizacji oprogramowania i systemu do najnowszych wersji. Dla użytkowników Mac OS-a 9 jest to proste - wystarczy kliknąć w przycisk Update Now w tablicy kontrolnej Software Update i aktualizacja dokona się automatycznie. Jeśli się nie uda (a czasami to się zdarza), to wszystkie uaktualnienia mogą być załadowane ze strony internetowej http://asuinfo.apple.com/swupdates.nsf/.

Jedno ostrzeżenie: nowe wersje oprogramowania też mogą powodować kłopoty. Witryny internetowe, takie jak MacFixIt (www.macfixit.com), informują o tego typu zagrożeniach.

<font color="maroon">Mac w stanie śpiączki Komputer uruchamia się poprawnie. Problem pojawia się dopiero po uśpieniu komputera, gdy w czasie próby uruchomienia systemu zawiesza się, nie reagując na wciskanie klawiszy.

<font color="maroon">Rozwiązanie: Urządzenia USB często powodują takie zawieszenie komputera. Prostym rozwiązaniem może być ich odłączenie przed uśpieniem Maca.

Czasami tego typu kłopoty stwarzają aplikacje (przykładem może być MS Internet Explorer 5). Rozwiązanie jest podobne - przed uśpieniem komputera należy zamknąć program. Jeśli jednak zdarzy ci się zawieszenie, użyj kombinacji klawiszy Cmd-option-escape, żeby wymusić zamknięcie programu i powrót do Findera (najlepiej od razu zrestartować komputer).