Oswajanie Wi-Fi

Prawidłowa konfiguracja Wi-Fi oraz rozwiązywanie problemów z nimi związanych sprawia sporo kłopotów nawet najbardziej doświadczonym użytkownikom. Poniżej prezentujemy zestaw kilku aplikacji, które pomogą uporać się z tajnikami tworzenia sieci w standardzie 802.11, podnieść poziom ich zabezpieczeń, zdiagnozować i rozwiązać problemy z połączeniem oraz limitować dostęp do sieci poszczególnym użytkownikom.


Dość często przyczyną nagłego spowolnienia działania sieci Wi-Fi jest wybór mało optymalnego kanału, zazwyczaj dlatego, że mogą być używane przez wiele urządzeń. Temu właśnie zaradzić ma WifiSleuth. Program analizuje i identyfikuje najbardziej optymalny kanał w standardzie 802.11. Co ciekawe, może działać cały czas, dzięki czemu użytkownik w dowolnym momencie sprawdzi, które kanały są najbardziej korzystne i odpowiednio zmieni ustawienia sieci. Narzędzie to kosztuje około 280 dolarów. W pakiecie z programem użytkownik otrzymuje również specjalne urządzenie umożliwiające odbiór sygnału Wi-Fi.

Z kolei Wireless Key View pozwala łatwo odzyskać klucze dostępu do wszystkich sieci, jakie zostały stworzone na danym komputerze. Bardzo często użytkownicy interesują się swoją siecią Wi-Fi tylko wtedy, gdy pojawiają się problemy z połączeniem czy trzeba dodać kolejny komputer. Trudno się temu dziwić, nie każdy jest entuzjastą ciągłego grzebania w ustawieniach i poprawiania konfiguracji. Jednak łatwo zapomnieć hasło, z którego się dłuższy czas nie korzysta. Na szczęście aplikacja Nirsoftu potrafi je odtworzyć i zapisać w formacie TXT, HTML oraz XML, co ułatwi późniejszy podgląd.

Network Magic - dla miłośników Linksysa

Przegląd praktycznych aplikacji pomagających w konfigurowaniu Wi-Fi zaczniemy od Network Magica. Program jest oferowany osobom, które zdecydowały się na zakup sprzętu marki Linksys (poprzednio był to Linksys Easylink Advisor, bardziej znany jako LELA). Nawet podstawowa wersja, Network Magic 5.1, pozwala na szybki przegląd struktury sieci - urządzenia wyświetlone są na mapie obrazującej połączenia między nimi. Dzięki temu możliwa jest niemal natychmiastowa zmiana nazwy poszczególnych urządzeń czy możliwość dodawania nowych elementów (np. kolejnego komputera czy drukarki). Na uwagę zasługuje również funkcja zmiany ustawień zabezpieczeń oraz automatyczna diagnoza problemów z połączeniem i naprawianie znalezionych błędów. Ponadto program wykryje i poinformuje użytkownika, jeśli nieznany intruz spróbuje się podłączyć do sieci.

Oswajanie Wi-Fi

Podstawowym atutem Network Magica jest przejrzysty interfejs – wszystkie urządzenia widoczne są jak na dłoni.

Niestety, aplikacja jest płatna. Po siedmiu dniach testów użytkownik musi: kupić licencję najbardziej zaawansowanej wersji programu, Professional (cena to 39,99 dolara), skorzystać z oferującego mniej funkcji Network Magic Essentialsa (23,99 dolara) lub zrezygnować z kupna licencji i używać programu w najbardziej ograniczonej edycji, pozwalającej jedynie na podłączanie nowych urządzeń do sieci, zmianę ustawień poziomu zabezpieczeń oraz diagnozowanie i naprawianie błędów.

W wersji komercyjnej pojawiły się m.in. takie funkcje, jak możliwość udostępniania innym użytkownikom poszczególnych folderów oraz drukarek. Sprawdziliśmy, konfigurowanie jest naprawdę proste - po wybraniu odpowiedniej funkcji (Udostępnianie folderu lub Udostępnianie drukarki) w programie włącza się specjalny kreator, w którym należy jedynie wybrać odpowiedni folder (lub drukarkę) i kliknąć pole Udostępnij. Cały proces może trwać najwyżej kilka sekund.