Oswajanie dzikiego kota - 21 sztuczek i wskazówek dla najnowszej wersji Mac OS-a X


5.Sieć w Finderze

Do wyszukiwania serwerów sieciowych w Mac OS-ie 9 służył Chooser, natomiast w pierwszych wersjach OS-a X wykorzystywane było polecenie Findera Connect To Server.

W Panterze wszystkie serwery lokalne pojawiają się w Finderze - wystarczy wybrać polecenie Network z menu Go, aby zobaczyć listę serwerów w oknie. Oczywiście w dalszym ciągu możliwe jest podanie adresu zdalnego serwera poprzez wybranie polecenia Connect To Server.

6. Żegnajcie zakładki

Interfejs użytkownika we wcześniejszych wersjach Mac OS-a X często wyświetlał zakładki w oknach (na przykład w oknach preferencji).

Apple wyeliminował te funkcje z Pantery, zastępując je niebieskimi przyciskami. Klikanie poszczególnych przycisków powoduje przełączenie pomiędzy kolejnymi grupami ustawień.

7.Wygodne przełączanie

Przełączanie pomiędzy aktywnymi aplikacjami w Jaguarze wymagało użycia kombinacji klawiszy z-Tab aż do momentu podświetlenia właściwej ikony w Doku. Proces ten został znacznie poprawiony w Panterze.

Naciśnięcie tego samego skrótu powoduje wyświetlenie na ekranie dużego paska z ikonami wszystkich uruchomionych programów.

Naciśnięcie klawisza Tab powoduje przejście do kolejnej ikony. Klawisz H ukrywa program, a Q zamyka go.

8. Bezpieczne opróżnianie kosza

Opróżnienie zawartości kosza nie powoduje fizycznego usunięcia plików z dysku, a jedynie zwolnienie miejsca zajmowanego przez dane.

Sprytny włamywacz może użyć programu Norton Utilities do przywrócenia skasowanych plików i odczytania ich zawartości. Jeżeli bezpieczeństwo odgrywa dużą rolę, należy wybrać z menu polecenie Secure Empty Trash. Spowoduje to nadpisanie pliku losowymi bitami 0 i 1, dzięki czemu tajne dane odejdą w niebyt.

Siedem pytań o instalację Pantery

1 Mam PowerBooka G3 Pismo. Czy będę mógł zainstalować Panterę?

Oczywiście! Do uruchomienia Mac OS-a X 10.3 wymagany jest Macintosh z procesorem PowerPC G3, G4 lub G5 oraz wbudowanym fabrycznie USB. Lista obsługiwanych modeli jest dostępna pod adresem:http://www.apple.com/macosx/upgrade/requirements.html.

2 Jak dużo pamięci potrzebuję?

Mac OS X 10.3 wymaga co najmniej 128 MB RAM-u. Biorąc pod uwagę niskie ceny pamięci, warto jednak zainwestować w kupno dodatkowej kości 256, a nawet 512 MB. Spowoduje to znaczne przyspieszenie nowego systemu operacyjnego.

3. Ile kosztuje system?

Pełna wersja Pantery kosztuje 129 euro + VAT. Można oczekiwać, że niedługo pojawi się oferta Family Pack z pięcioma licencjami. Oczywiście wszyscy nabywcy nowych Maców otrzymują system wraz z komputerem.

Nie jest możliwe kupno aktualizacji.

4. Czy Panterę mogę pobrać z Internetu, podobnie jak wcześniejsze poprawki?

Niestety, wersja instalacyjna Pantery ma wielkość ponad 1 GB, przez co pobranie jej z Internetu byłoby w większości przypadków niemożliwe. Należy więc dokonać zakupu płyt instalacyjnych u jednego z dealerów Apple'a.

5. Czy wszystkie moje programy dla OS-a X będą działały poprawnie w Panterze?

Większość aplikacji nie powinna sprawiać żadnych kłopotów. Odnosi się to w szczególności do programów, które pojawiły się w ciągu ostatniego roku. Niestety, niektóre aplikacje będą wymagały aktualizacji w czasie instalacji Pantery.

6. A co z aplikacjami dla OS-a 9?

W tym przypadku nic się nie zmienia. W dalszym ciągu można uruchamiać takie programy w środowisku Classic lub w OS-ie 9 (oczywiście pod warunkiem, że komputer startuje jeszcze w starszym systemie).

7. W jaki sposób najlepiej zainstalować Panterę?

W czasie instalacji Pantery dostępnych jest wiele opcji.

Jeżeli dysk jest pusty, program instalacyjny skopiuje wszystkie pliki niezbędne dla prawidłowego działania systemu. Jeżeli jednak na komputerze znajduje się już wcześniejsza wersja OS-a X, wybranie opcji Upgrade pozwoli na aktualizację jedynie niezbędnych plików. Wielu użytkowników zgłasza jednak poważne problemy, związane z niestabilnym działaniem systemu, a nawet zawieszaniem się komputera.

Najbezpieczniejszą metodą instalacji Pantery jest wybranie opcji Erase and Install. Spowoduje to sformatowanie dysku i zapisanie na nim całkowicie nowej kopii systemu. Z kolei opcja Archive and Install powoduje zachowanie istniejących aplikacji, teczek użytkowników i preferencji. Stara kopia systemu pozostaje na dysku, dzięki czemu można skopiować niezbędne pliki do nowej wersji.