Oświecenie w świecie okien, czyli Enlightenment DR17 coraz bliżej

Enlightenment, projekt o którym od czasu premiery GNOME 2.0 mówiło się coraz mniej, zaczyna stopniowo odzyskiwać popularność. Najnowsze wydanie oprogramowania DR17 wkracza w stadium, w którym jego możliwości pod wieloma względami przewyższają nawet najbardziej rozbudowane środowiska graficzne. Pojawiają się głosy, iż jeżeli twórcy projektu Enlightenment ukończą DR17, powłoki graficzne systemów Linux wejdą na nowy poziom rozwoju.

Projekt Enlightenment, którego nazwa ma nawiązywać do idei oświecenia w świecie okien, ma dość długą historię. Początkowo Enlightenment był bardzo szybkim i graficznie bogatym menedżerem okien. Oprogramowanie nazywane DR16 pojawiło się w 2000 roku i bardzo szybko zwróciło na siebie uwagę tak dużych przedsięwzięć, jak środowisko graficzne GNOME, które wykorzystywało je aż do wersji 2.0 . Sukces projektu związany był z niezwykle wydajnymi bibliotekami oprogramowania, które znacznie przewyższały innowacyjnością konkurencyjne produkty.

Oświecenie w świecie okien, czyli Enlightenment DR17 coraz bliżej

Jak może wyglądać pulpit z komponentami Enlightenment

Kolejną edycją serii Enlightenment jest gałąź rozwojowa DR17. Twórcy postanowili zaprojektować ją od zera. Stworzono w związku z tym grupę deweloperów pracujących na całkowicie nowymi bibliotekami EFL (Enlightenment Foundation Libraries), które mają za zadanie umożliwić zrealizowanie praktycznie każdego pomysłu, który ma znaleźć się w DR17. Tym razem również charakter całego oprogramowania jest inny. Nie jest to już tylko menedżer okien, ale powłoka graficzna, która chociaż nie przejmuje wszystkich funkcji środowiska graficznego, to zajmuje się stroną wizualną pulpitu i okien. Biblioteki EFL w tej chwili są na wysokim poziomie rozwoju, a możliwości które oferują znacznie wykraczają poza wyobrażenia użytkownika KDE, czy GNOME. DR17 nadal jest oprogramowaniem testowym i wiele funkcji nie jest w nim zawartych, aczkolwiek już w tej chwili potrafi zadziwić ogromną możliwością konfiguracji oraz atrakcyjnymi wizualizacjami. Ponadto minimalne wymagania powłoki to jedynie 64MB RAM i procesor 100MHz!

Oświecenie w świecie okien, czyli Enlightenment DR17 coraz bliżej

DR17 oferuje dużo bardzo funkcjonalnych narzędzi konfiguracyjnych