Oszczędne serwery na C3

Amerykańska firma Rauch Medien wprowadziła do sprzedaży nową linię serwerów GreenServ, opartych na procesorach VIA C3. Dzięki wykorzystaniu tych układów możliwe jest zmniejszenie poboru energii przez serwer nawet o 75%.

Amerykańska firma Rauch Medien wprowadziła do sprzedaży nową linię energooszczędnych serwerów GreenServ, opartych na procesorach C3 firmy VIA Technologies. Według producenta, zastosowanie tych właśnie układów pozwoli na znaczne zmniejszenie poboru energii przez serwer. Oszczędności mogą dochodzić nawet do 75%.

Pierwszy serwer z serii GreenServ, który trafił do sprzedaży, wyposażony jest w procesor C3 taktowany zegarem o częstotliwości 750 MHz. Jego cena wynosi 1368 USD. Kolejne modele, wykorzystujące układy 800 MHz, mają się pojawić na rynku w trzecim kwartale tego roku. Na koniec tego roku Rauch Medien zapowiada debiut serwera wyposażonego w procesor pracujący z szybkością 1 GHz.

Wszystkie modele komputerów z serii GreenServ będą standardowo korzystać z dysków twardych o pojemności 60 GB. Maksymalna ilość pamięci RAM, jaką można zainstalować w urządzeniach GreenServ, to 1 GB. Serwery produkowane przez Rauch Medien pracują pod kontrolą systemu Linux, Windows 2000 lub Free BSD.


Zobacz również