Oszukać zmysł słuchu

Do naszego laboratorium testowego trafiły nowatorskie w konstrukcji zestawy combo, dobrze wyposażone odtwarzacze DVD, ciekawy telewizor LCD, niedrogi projektor i klasyczne zestawykolumn 5.1.

Do naszego laboratorium testowego trafiły nowatorskie w konstrukcji zestawy combo, dobrze wyposażone odtwarzacze DVD, ciekawy telewizor LCD, niedrogi projektor i klasyczne zestawykolumn 5.1.

oraz więcej producentów sprzętu adio-wideo wprowadza do swojej oferty modny ostatnio zestaw zintegrowany, tzw. combo, który przy wykorzystaniu jak najmniejszej liczby kolumn ma być zdolny stworzyć efekt dźwięku dookolnego. W tej redukcji elementów potrzebnych do uzyskania przestrzennego dźwięku przy odsłuchu filmowych ścieżek wielokanałowych najdalej poszła Yamaha. Skonstruowała multigłośnikowy panel ścienny – jedną kolumnę, która ma zastąpić cały zestaw 5.1. Jednak najczęściej proponowaną konstrukcją są combo, imitujące dźwięk przestrzenny za pomocą tylko dwóch kolumn. Zastosowane w nich rozwiązania mają sprawiać, że zmysł słuchu widza zostanie oszukany i – mimo że grają tylko przednie kolumny – użytkownik odniesie wrażenie, że dźwięk dobiega z ustawionych za nim głośników. Jednak aby to było możliwe, musi być spełniony jeden warunek – w pomieszczeniu, w którym ten sprzęt gra, po obu stronach urządzenia muszą znajdować się ściany, od których emitowane fale dźwiękowe będą mogły się odbijać. Połączenie rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w przednich kolumnach i specjalnie zaprogramowanego procesora, który decyduje o odpowiednim czasie i sposobie emitowania wielokanałowej ścieżki audio, umożliwia tworzenie efektów przestrzennych bez stosowania, niezbędnych w systemie 5.1, tylnych głośników. Na ile takie rozwiązania są efektywne, przekonaliśmy się testując urządzenia Philipsa i KEF-a, które dysponują tylko 2 kolumnami przednimi i subwooferem. Sprawdziliśmy również interesujące combo Pioneera, które wprawdzie ma tradycyjny zestaw kolumn 5.1, ale zapewnia także uzyskanie efektów przestrzennych przy ustawieniu wszystkich głośników przed słuchaczem. Ponadto do naszych testów trafiły: zestawy solidnych kolumn 5.1, bogato wyposażone odtwarzacze DVD, ciekawy telewizor LCD i niedrogi projektor DLP wyświetlający obraz o bardzo dobrych parametrach.