Oszustwa na Vinted - jak nie dać się nabrać?

Kupujesz rzeczy przez aplikację Vinted? Poznaj sposoby, których używają oszuści i bądź o krok przed nimi.

fot. Vinted

Vinted jest bardzo popularnym serwisem, w którym można łatwo kupować i sprzedawać ubrania i akcesoria. Niestety oszuści zdążyli już wymyślić sposoby, by oszukiwać użytkowników. Odpowiadamy, jakie są popularne schematy ich działania i kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Pierwszą i najważniejszą radą jest czytanie wiadomości, które serwis wysyła do każdego użytkownika. W aplikacji, w zakładce wiadomości mamy konwersację z Zespołem Vinted. Znajdziemy tam nie tylko wiadomości o zniżkach i promocjach, ale również przydatne ostrzeżenia i przypomnienia.

Zobacz również:

  • Najlepsze gry i aplikacje dla dzieci na iPhone'a i iPada. Nauka i zabawa na wyciągnięcie ręki
Oszustwa na Vinted - jak nie dać się nabrać?

fot. Vinted

Podejrzane linki i wiadomości e-mail

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem Vinted, możliwe, że jeszcze nie słyszałeś o wiadomościach od oszustów, którzy podszywają się pod serwis.

Jeśli ktoś z kupujących prosi o podanie Twojego adresu mailowego, bądź ostrożny, ponieważ możesz dostać fałszywe "potwierdzenie płatności". Często jest w nim załączony link, który po kliknięciu przekierowuje użytkownika na stronę oszusta w celu "odebrania pieniędzy". Po wpisaniu swoich danych użytkownik nie tylko nie dostaje pieniędzy, ale zostaje ich pozbawiony.

Pamiętaj:

Vinted nigdy nie wysyła maili lub prywatnych wiadomości z prośbą o kliknięcie w link w celu wpisania danych płatniczych lub dokończenia płatności.

Oszustwa na Vinted - jak nie dać się nabrać?

Przykład fałszywej wiadomości e-mail. Screen jednej z użytkowniczek serwisu.

(Wiadomości są wysyłane z różnych adresów mailowych)

Sprzedaż poza Vinted

Kupując rzeczy w aplikacji serwisu, płacisz również za tak zwaną Ochronę Kupujących. Jest to potrzebne na wypadek, jeśli rzecz, którą dostaniesz od sprzedających okaże się zepsuta albo paczka przyjdzie pusta. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze będziesz mógł zwrócić towar i otrzymać zwrot pieniędzy.

Jeśli natomiast kupujesz rzeczy poza aplikacją, bądź czujny. Oszuści mogą namawiać kupujących, żeby zapłacili z góry za rzecz lub za przesyłkę. Przy czym "opłata za przesyłkę" często jest wygórowana. Jeśli trafisz na oszusta, możesz już nigdy nie zobaczyć ani pieniędzy, ani zakupionej rzeczy.

Oszustwa na Vinted - jak nie dać się nabrać?

fot. Vinted

Podejrzane rzeczy i niskie ceny

Cieszysz się, że znalazłeś markowe spodnie dużo taniej niż w sklepie? Chwila, moment - czy ta cena jest adekwatna?

Rzeczywiście, niektóre markowe ubrania, przez to, że były używane, kosztują mniej. Jednak cena zazwyczaj jest adekwatna do stanu przedmiotu. Jeśli natomiast znalazłeś markowy przedmiot w niskiej cenie w idealnym stanie - warto się zastanowić przed zakupem.

Jednym z przykładów są kurtki pewnej znanej marki, które normalnie kosztują ponad 1 000 zł, jednak oszuści "sprzedają" je za ok. 400 zł. Przy czym najczęściej namawiają na zakup poza Vinted z opłatą z góry.

Oszustwa na Vinted - jak nie dać się nabrać?

Screen pochodzi ze strony "Oszukani na Vinted"/Facebook

Oszustwa na Vinted - jak nie dać się nabrać?

Screen pochodzi ze strony "Oszukani na Vinted"/Facebook

Oszustwa na Vinted - jak nie dać się nabrać?

Screen jednej z użytkowniczek serwisu. Pochodzi ze strony "Oszukani na Vinted"/Facebook

Anonimy

Tak, każdy kiedyś zaczynał i nie można od razu kategorycznie odmawiać współpracy osobom, które dopiero dołączyły do serwisu. Jeśli natomiast sprzedajesz rzeczy z wyższej półki cenowej, sprawdź, czy osoba, która chce kupić Twoje rzeczy, ma na swoim koncie pozytywne komentarze czy inne udane transakcje.

Po każdej udanej sprzedaży lub zakupie użytkownicy dostają komentarze - czy to od osób, z którymi współpracowali czy nawet od Vinted. Poza tym, jeśli nick użytkownika przypomina losowo wybrane litery i cyfry, a na jego koncie nie ma żadnej aktywności, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Jeśli decydujesz się na taką sprzedaż, przed zakupem nagraj proces pakowania przesyłki i zrób dodatkowe zdjęcia, na których będzie dokładnie widoczny stan przedmiotu. Takie materiały posłużą jako dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku.

Oszustwa na Vinted - jak nie dać się nabrać?

fot. Vinted

Podsumowanie

W internecie możemy kupować i sprzedawać rzeczy bardzo wygodnie i z minimalnym wysiłkiem. Bez wychodzenia z domu możemy przeglądać tysiące ofert i już w kilka dni dostać wymarzony przedmiot. Jednak warto być zawsze czujnym i wiedzieć, jak działają oszuści zanim spróbują nas wkręcić.

Polecamy: Netflix - premiery i nowości stycznia 2022 roku


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: