Otellini na CES: osobiste przetwarzanie danych dla każdego

Prezes i dyrektor generalny Intel Corporation Paul Otellini powiedział, że "osobiste przetwarzanie danych" rozszerza się z komputera PC na niemal wszystkie rodzaje urządzeń elektronicznych stopniowo zmieniając całą branżę IT. CEO Intela zaprezentował również kilka nowych produktów, które potwierdzają powyższą tezę.

Zobacz galerię zdjęć: Consumer Electronics Show 2010

Otellini opisał, jak Intel i reszta branży realizują wizję, którą nakreślił w swoim przemówieniu na targach CES dwa lata temu. Technika komputerowa integruje się z każdym istotnym aspektem życia, powiedział Ottelini, bez względu na to, czy używamy komputera lub smartfonu, oglądamy telewizję, jedziemy samochodem czy też robimy zakupy. Personalizowane systemy dostosowane do indywidualnych zainteresowań, potrzeb i sieci społecznych będą dostarczać rozrywki, informacji i wrażeń, których potrzebują ludzie, w każdym miejscu i o każdej porze.

Stereoskopowa treść 3D

Dyrektor generalny firmy Intel podjął podczas wystąpienia jeden z najgorętszych tematów na targach CES — stereoskopową treść 3D — i powiedział, że tworzenie treści 3D wymaga "ogromnej mocy obliczeniowej". Potężne mikroprocesory odegrają centralną rolę w przejściu na tworzenie treści 3D.

Otellini stwierdził, że szybkie komputery osobiste umożliwiają tworzenie treści 3D nie tylko w hollywoodzkich studiach, ale również w warunkach domowych. Pokazał, jak kombinacja zoptymalizowanego oprogramowania do kodowania i edycji wideo 3D oraz wydajnego komputera pozwala oddzielnie zarejestrować filmy przeznaczone dla lewego i prawego oka (za pomocą dwóch kamer HD zamontowanych blisko siebie na statywie), szybko połączyć je w trójwymiarowe wideo i odtworzyć na telewizorze 3D. Demonstracja dowiodła też, że komputer jest wystarczająco szybki, aby nie tylko odtworzyć wideo 3D, ale również w locie zmienić jego wygląd i nałożyć trójwymiarowy tekst bez czekania na rendering obrazów.

W pokazie użyto systemu kamer SI-3D Stereo firmy Silicon Imaging, oprogramowania do kodowania i edycji wideo firmy Cineform, która specjalizuje się w technologii kompresji wideo, oraz komputera PC Alienware z procesorem Core i7.

Łączenie urządzeń domowych

Jako przykład nowych sposobów łączenia domowych urządzeń komputerowych Otellini pokazał produkt o nazwie Intel Wireless Display, który umożliwia łatwe, bezprzewodowe wyświetlanie obrazu z laptopa na ekranie telewizora.

Urządzenie Intel Wireless Display, napędzane procesorem z nowej rodziny 2010 Intel Core, wykorzystuje popularny standard Wi-Fi do połączenia laptopa z telewizorem HD za pośrednictwem niewielkiego, lekkiego adaptera. Technologia pozwala łatwo wysyłać wideo, zdjęcia oraz muzykę z laptopa do telewizora i komfortowo odtwarzać je na dużym ekranie bez tłoczenia się przy laptopie. Laptopy i adaptery z technologią Intel Wireless Display będą dostępne 17 stycznia w sklepach Best Buy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ramach programu Blue Label 2.0.

Pozostałe technologie i produkty zaprezentowane przed Otteliniego były związane z rynkiem urządzeń mobilnych, treściami 3D, inteligentnymi telefonami i TV, domowym zarządzaniem energią oraz digital signage. Więcej informacji o przemówieniu Otelliniego można znaleźć w tym miejscu.