Oto lider

Nie wszystko dobre, co nowe - tak można by rzec o pierwszych notebookach z platformą Sonoma. Dopiero obecne konstrukcje zdają się bowiem pokazywać zalety ulepszonego Centrino, czego dobitnym przykładem jest najnowsza seria Acer TravelMate 8100.

Model 8104WLMi, który trafił do naszego laboratorium, oferuje wszystko, co potrzebne profesjonalnemu użytkownikowi notebooka, a przy okazji jest jedną z najbardziej zaawansowanych konstrukcji opartych na Sonomie, z jakimi mieliśmy dotychczas do czynienia. Wciąż jednak nie jest wzorcowym laptopem wykorzystującym tę platformę: o ile wyposażono go w moduł WiFi Intel Pro/Wireless 2195ABG, którego zabrakło w Aristo Smart 330 (patrz Krótkie testy), to nie ma gniazda ExpressCard i twardego dysku Serial ATA, jakimi może pochwalić się tani rywal.

Co wyróżnia więc maszynę Acera? Przede wszystkim część graficzna: notebook wykorzystuje najnowszy mobilny układ graficzny ATI MR X700 (z interfejsem PCI Express), zaś obraz prezentuje na panoramicznym ekranie o przekątnej 15,4 cala i rozdzielczości 1680x1050. Zgodnie z przewidywaniami, procesor ATI okazał się o wiele wydajniejszy od modeli 9700 i X600, uzyskując najlepsze jak dotąd wyniki 3DMark2001 (16891 pkt), 3DMark03 (5710 pkt) i graficznego testu z PCMark04 (3035 pkt). Taką szybkością pobił na głowę dotychczasowych rekordzistów.

Jeśli chodzi o wydajność tego notebooka w typowych zastosowaniach biurowych i domowych, to bardzo wysoki wynik MobileMark2002 (246 pkt, czas reakcji 0,8 s) nie dorównał, co prawda, najszybszemu wciąż laptopowi ICom PrestigeBook 8500, ale pod względem ogólnej wydajności systemu zmierzonej przez PCMark04 Acer okazał się już nowym liderem.

Najważniejsze jest jednak to, że rewelacyjna szybkość TM8104WLMi nie jest okupiona krótszym czasem pracy na baterii, jak bywa u rywali z Sonomą. Na akumulatorach Acer wytrzymuje od 227 do 260 minut, co jest bardzo dobrym rezultatem jak na tę wydajną platformę.

Na koniec warto wspomnieć nieco o najważniejszych elementach konfiguracji testowanego TM8104WLMi: procesor Pentium M 2 GHz (oczywiście z 2 MB cache'u L2 i magistralą 533 MHz), 1 GB RAM DDR2 533, twardy dysk 100 GB, nagrywarka DVD SuperMulti (obsługuje wszystkie formaty DVD), LAN 1 Gb/s, Bluetooth, wyjście DVI, gniazdo karty zabezpieczającej Smart Card, czytnik kart pamięci SD/MMC/ MS/xD. Ciekawym dodatkiem jest oprogramowanie Acer GridVista, które pozwala szybko i wygodnie dzielić ekran na kilka okien (maksymalnie cztery) różnych aplikacji, dając maksimum efektywności z dużego ekranu i uwalniając cię od mozolnego manipulowania rozmiarem i położeniem poszczególnych okien.

Jedyne mankamenty tego modelu TravelMate to niebotyczna wręcz cena i tylko roczna gwarancja (przy czym klientom indywidualnym ustawowo przysługuje dwuletnia opieka serwisowa).

Cena: 11 833 zł

Więcej: http://www.acer.com.pl