Oto nowy najlżejszy materiał na świecie

Grupa naukowców stworzyła nowy metaliczny materiał, który, jak twierdzą, jest obecnie najlżejszym tworzywem na świecie. Dzięki bardzo małej gęstości jest lżejszy od styropianu (około 100 razy), aerożelu i nanorurek węglowych. Oprócz tego jest bardzo wytrzymały.

Mikrosiatka

Nowy materiał to rezultat współpracy pomiędzy instytutem technologicznym HRL i Uniwersytetem Kalifornijskim w Irvine. Lekkość tego materiału związana jest z jego niezwykle niską gęstością, która wynosi 0,9 mg/cm3 (zgodnie z danymi podanymi na stronie instytutu HRL).

Struktura nowego tworzywa nazywana jest mikrosiatką (micro-lattice). Składa się z pustych rurek o ścianach grubości 100 nanometrów. Są one około 1 000 razy cieńsze od ludzkiego włosa. 99,99 proc. objętości tego materiału stanowi powietrze, a przy tym jest on niezwykle odporny na uderzenia i wstrząsy. Po znacznym zgnieceniu powraca do swojego pierwotnego kształtu.

Materiał został przygotowany na zamówienia agencji DARPA. Ma zostać wykorzystany m.in. w elektrodach baterii oraz do tłumienia energii wibracji oraz uderzeń. Można wyobrazić sobie jego zastosowanie w laptopach lub smartfonach, które stałyby się bardziej odporna na upadki, a także w budownictwie obszarów dotkniętych trzęsieniami ziemi czy też w zderzakach samochodów, które wracałyby do pierwotnej formy po stłuczce.