Oto podzespoły, które pozwolą na zbudowanie kolejnej generacji flagowych smartfonów

W 2014 roku pojawią się w ofertach czołowych producentów nowe flagowe smartfony. Zobaczcie, jakie podzespoły pozwolą wskoczyć im na nowy poziom możliwości.

W tym roku, w wielu przypadkach najprawdopodobniej już wkrótce, poznamy kolejne flagowe smartfony czołowych producentów. Na tę ewentualność przygotowali się również producenci podzespołów tacy jak Qualcomm , Nvidia, LG, Samsung Electronics i STMicroelectronics, którzy opracowali już rozwiązania pozwalające wkroczyć smartfonom na nowy poziom możliwości.

Qualcomm Snapdragon 805

Układ Snapdragon 800 firmy Qualcomm zdominował rynek najwyższej klasy smartfonów. Możemy go znaleźć np. w takich modelach jak Google LG Nexus 5, LG G2 , Samsung Galaxy Note 3, czy Sony Xperia Z1. Niedawno poznaliśmy już jednak jego następcę, Snapdragona 805.

Korzysta on z mocy czterech rdzeni Krait 450, z których każdy może pracować z maksymalnym zegarem 2,5 GHz, oraz GPU Adreno 420, który w porównaniu do poprzednika (Adreno 330) oferować ma aż o 40% wyższą wydajność. Snapdragon 805 pozwoli smartfonom i tabletom na bezproblemową obsługę materiałów wideo w rozdzielczości 4K. Ponadto zaoferuje ich użytkownikom szereg interesujących funkcji zapewniających szersze możliwości w zakresie rejestrowania zdjęć i filmów. Zapoznacie się z nimi oglądając poniższe filmy:

Kiedy premiera rynkowa?

Z pojawiających się do tej pory spekulacji wynika, że pierwsze smartfony korzystające z układu Qualcomm Snapdragon 805 powinny pojawić się na rynku w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Oczekuje się, że zostanie on wykorzystany w takich modelach jak Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2 i Nokia Lumia 1820.

Nvidia Tegra K1

Jak już wcześniej wspomniałem, obecnie na rynku najwydajniejszych smartfonów dominuje firma Qualcomm. Ostatnio przekonaliśmy się jednak, że NVIDIA nie daje za wygraną. Zaprezentowała bowiem bardzo obiecujący układ noszący oznaczenie Tegra K1, który oferowany będzie w 32-bitowej wersji z czterordzeniowym procesorem centralnym ARM Cortex A15 i 64-bitowej opartej na dwurdzeniowym procesorze centralnym (architektura ARMv8).

Ponadto Nvidia Tegra K1 Tegrą K1 posiada 192-rdzeniowy układ graficzny wyposażony w architekturę Kepler, który oferuje wsparcie dla technologii takich jak DirectX 11, OpenGL 4.4 i teselacja pozwalających na obsługę zaawansowanego silnika do gier jakim jest Unreal Engine 4. Niedawno pojawiły się pierwsze nieoficjalne testy wydajności K1, które pokazują, że pod tym względem w tyle pozostawia nie tylko układy Snapdragon 800 i Apple A7, ale również...Intel Haswell.

Kiedy premiera rynkowa?

Pierwsze urządzenia z 32-bitową wersją Tegry K1 powinny pojawić się na rynku w pierwszej połowie 2014 roku. W przypadku wersji 64-bitowej NVIDIA wspomina o drugiej połowie tego roku.

Samsung 8 GB LPDDR4 Mobile DRAM

Obecnie większość flagowych smartfonów dysponuje 2 GB pamięci RAM. Wkrótce się to jednak zmieni. Firma Samsung zaprezentowała bowiem niedawno pierwsze na świecie mobilne 8-gigabitowe (1 GB) moduły DRAM low-power DDR4 (LPDDR4). Koreański producent przekonuje, że 20-nanometrowe chipy zapewniają nawet o 50% wyższą wydajność (interfejs I/O Low Voltage Swing Terminated Logic (LVSTL): do 3200 Mb/s) od najszybszych obecnie na rynku pamięci LPDDR3/DDR3 oraz są o 40% bardziej energooszczędne. Co jednak najważniejsze, pozwolą na budowanie smartfonów dysponujących aż 4 GB pamięci RAM.

Kiedy premiera rynkowa?

Obecnie wiemy tylko na pewno, że w tym roku. Bardzo prawdopodobne jest, że pierwszym 4-gigabajtowym smartfonem będzie Samsung Galaxy S5.

Ekran LG Display o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli

W ostatnich latach producenci smartfonów zaczęli stawiać na coraz większe ekrany (najbardziej oporne jest tutaj Apple, które podobno jednak powoli zaczyna "wymiękać"), co skutkowało pojawieniem się nowej grupy urządzeń, czyli tzw. phabletów. Niedawno pojawił się jednak kolejny kierunek, w którym zamierzają podążyć. Mowa tutaj o wyświetlaczach oferujących rozdzielczość 2K.

Panel taki opracowała np. firma LG Display. Dysponuje on 5,5-calową przekątną i rozdzielczością 2560 x 1440 pikseli, która pozwala mu się pochwalić gęstością pikseli na poziomie 538 ppi. Dla porównania, w przypadku modeli HTC One i Galaxy S4 parametr ten wynosi, odpowiednio, 468 ppi (przekątna 4,7 cala) i 441 ppi (przekątna 5 cali).

Kiedy premiera?

Już była. Pierwszym smartfonem korzystającym z ekranu o rozdzielczości 2K jest zaprezentowany niedawno model Vivo Xplay 3S. Oczekuje się jednak, że w podobne panele zostaną wyposażone nadchodzące flagowce czołowych firm, czyli np. Galaxy S5 i LG G3.

9-osiowy czujnik

Ostatnim interesującym produktem jest LMS9DS1, 9-osiowy czujnik ruchu i położenia firmy STMicroelectronics. Wyposażony on został w 3 niezależne czujniki (żyroskop, akcelerometr i magnetometr) i mierzy zaledwie 3,5 x 3 x 1 mm, czyli jest nawet o 35% mniejszy od obecnie stosowanych podobnych rozwiązań. Sprzęt ten wyróżniają ponadto następujące cechy:

- magnetometr z poprawioną o 30% rozdzielczością

- redukcja szumów w przypadku akcelerometru i żyroskopu

- 20% mniejsze zużycie energii

Warto zauważyć, że w tym przypadku otrzymujemy jednak produkt, który nie tylko poprawi możliwości smartfonów, ale również ze względu na swoje wymiary idealnie spisze się w kompaktowych urządzeniach takich jak np. "inteligentne" okulary.

Kiedy premiera rynkowa?

Nie wiadomo, lecz firma STMicroelectronics poinformowała, że wysłała już do producentów smartfonów pierwsze próbki swojego nowego czujnika.