Otwarta przestrzeń biurowa

Pakiet biurowy OpenOffice.org zdobywa sobie coraz większą popularność. Jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania są dodatki, które stale powiększają zestaw funkcji dostępnych w każdym programie.


Pakiet biurowy OpenOffice.org zdobywa sobie coraz większą popularność. Jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania są dodatki, które stale powiększają zestaw funkcji dostępnych w każdym programie.

Rozszerzenia do OpenOffice.org to nic innego, jak wtyczki, uzupełniające funkcjonalność poszczególnych narzędzi pakietu biurowego. Poniżej zgromadziliśmy zestaw najciekawszych dodatków, które możesz zainstalować w OpenOffice.org.

Writer's Tools

Otwarta przestrzeń biurowa

Wystarczy podać dane swojego konta w Google Docs, a rozszerzenie zajmie się natychmiast eksportem pliku.

Pierwsze w naszym zestawieniu rozszerzenie to wszechstronny pakiet aplikacji w formie dodatkowego paska w górnym menu (po instalacji zobaczysz go obok paska Narzędzia). Dzięki Writer's Tools możesz wykonywać wiele różnych zadań, takich jak backup dokumentów, tłumaczenie zaznaczonych słów, zarządzanie krótkimi fragmentami tekstu i prowadzenie różnych statystyk.

Dla przykładu, funkcja Email Backup, po wpisaniu adresu e-mail może wysłać na niego kopię dokumentu, nad którym aktualnie pracujesz. Jeśli masz dostęp do serwera FTP, wykonasz analogiczną operację z użyciem Remote Backup. Chcesz wiedzieć, ile czasu spędzasz na redagowaniu tekstu? Skorzystaj z funkcji timera (Start Timer, a po zakończeniu pracy Stop Timer).

OxygenOffice Extras - Gallery

Mimo zasobnej bazy klipartów OpenOffice.org proponujemy ci zaopatrzenie się w dodatkowy zestaw w postaci dodatku OxygenOffice Extras. Po instalacji twoja aktualna baza grafik zostanie rozszerzona o kolejne 3 tysiące sztuk, posegregowanych tematycznie. Dostęp do galerii uzyskujesz, korzystając z menu Narzędzia i wybierając przycisk Galeria. W ten sam sposób możesz wyłączyć dodatkowy pasek z klipartami, który pojawia się na górze okna.

OpenOffice.org2GoogleDocs

Obok produktów Google'a nie sposób przejść obojętnie. Niezależnie od tego, czy wolisz pakiet biurowy Microsoft Office, czy OpenOffice.org, Google Docs może ci się przydać, gdy pracujesz w różnych miejscach i zawsze chcesz mieć dostęp do swoich dokumentów. Proponowane przez nas rozszerzenie pozwala na szybki eksport pliku, nad którym pracujesz, wprost na twoje konto w Google Docs. Co ciekawe, możliwa jest również odwrotna operacja, czyli importowanie. Po instalacji rozszerzenia zobaczysz niewielki pasek narzędzi z zielonymi strzałkami w górę oraz w dół, symbolizującymi eksport oraz import. Oczywiście, najpierw w ustawieniach musisz podać wszystkie parametry swojego konta w Google Docs.

LanguageTool

Otwarta przestrzeń biurowa

Funkcjonalny pasek narzędzi Writer’s Tools.

Jeśli domyślny moduł sprawdzania pisowni w OpenOffice.org nie odpowiada ci, być może twoje oczekiwania spełni LanguageTool, dostosowany również do sprawdzania dokumentów napisanych po polsku. Na uwagę zasługuje ogromna baza błędów frazeologicznych, interpunkcyjnych, ortograficznych oraz składniowych, jakich LanguageTool szuka w każdym sprawdzanym tekście. Po instalacji rozszerzenia zwróć uwagę na niewielką ikonę z literami LT.

Professional Template Pack - English

Brakuje ci profesjonalnie wyglądających szablonów dokumentów? Mamy dla ciebie rozwiązanie. Po instalacji rozszerzenia uzyskasz wiele nowych kategorii wzorów pism do wykorzystania w swojej pracy. Podobnie jak przy opisywanym wcześniej rozszerzeniu OxygenOffice, po instalacji nie zobaczysz żadnego dodatkowego przycisku, bowiem cała zawartość pliku zostanie dodana do bazy już istniejących szablonów w OpenOffice.org. Mamy nadzieję, że wkrótce pojawi się również polska wersja dodatku.

Auto Starter for Presentation documents

Domyślnie OpenOffice.org nie uruchamia automatycznie prezentacji wykonanej w programie Impress. Nie obsługuje również plików PPS, czyli pokazów slajdów zaprojektowanych za pomocą Microsoft PowerPoint. Dlatego warto zaopatrzyć się w rozszerzenie, które do interfejsu graficznego Impress dodaje niewielki przycisk z taką funkcją.

DateTime2

Otwarta przestrzeń biurowa

Bardziej rozbudowana alternatywa dla domyślnej funkcji szukania i zamiany określonych wyrazów.

Podczas pracy w arkuszu kalkulacyjnym Calc możesz ułatwić sobie wstawianie znacznika daty oraz czasu dzięki rozszerzeniu DateTime2. Łatwiej będzie ci również, jeśli redagujesz tekst w edytorze Writer. Dodatek pozwala na zdefiniowanie formatu oraz separatorów daty i czasu. Dzięki niemu możesz przykładowo uzyskiwać szybko znacznik w postaci "2007-10-24 12:34:56".