Otwarte 7x24

Eurokonto WWW to internetowy rachunek bankowy dla klientów indywidualnych prowadzony przez Centrum Bankowości Elektronicznej "Telepekao 24" banku PEKAO S.A. Można z niego korzystać przez całą dobę, przez wszystkie dni roku, z każdego miejsca na świecie.


Eurokonto WWW to internetowy rachunek bankowy dla klientów indywidualnych prowadzony przez Centrum Bankowości Elektronicznej "Telepekao 24" banku PEKAO S.A. Można z niego korzystać przez całą dobę, przez wszystkie dni roku, z każdego miejsca na świecie.

Otwarte 7x24
Aby stać się właścicielem Eurokonta WWW, konieczny jest dostęp do Internetu i spełnienie wymogów banku. Prawie wszystkie formalności można załatwić, nie odchodząc od komputera.

Zaczynamy od przejrzenia oferty banku w Internecie (www.pekao.com.pl/oe/ogolne.html), regulaminów i sposobu otwarcia konta (www.pekao.com.pl/oe/eurokontowww.html). Kolejny ruch to wypełnienie wniosku otwarcia konta i wysłanie go przez Internet. Teraz pozostaje cierpliwie czekać na rozpatrzenie i akceptację. Upłynie kilka tygodni - według banku dwa, przy samym koncie lub około czterech przy jednoczesnym wniosku o karty płatnicze, choć zdarza się więcej - i zostaniemy zaproszeni do wybranej przez nas placówki banku. Radzę jednak "przypominać się" wybranemu oddziałowi telefonicznie, gdy czekamy zbyt długo.

To może być pierwsza i ostatnia wizyta w banku. Podpisujemy przygotowane umowy i otrzymujemy identyfikator, hasło oraz token - małe urządzenie przypominające kalkulator generujące kod identyfikacyjny (nasz elektroniczny podpis) - służący do akceptowania dyspozycji wydawanych bankowi. Jeszcze trzy, cztery dni (robocze - zastrzega bank) na aktywację rachunku i korzystamy ze wszystkich usług Eurokonta WWW, nie bywając w banku.

Operacje

Mając Eurokonto WWW, możemy dokonywać przelewów międzybankowych i do ZUS-u, płacić rachunki - również w ramach zleceń stałych, zakładać lokaty terminowe, wnioskować o pożyczkę "w koncie", sprawdzać historię operacji na swoim rachunku. Tak jak przy innych rachunkach typu Eurokonto możemy mieć karty (identyfikacyjną, bankomatowo-płatniczą Maestro, płatnicze MasterCard i Visa) oraz euroczeki.

PEKAO S.A. planuje rozszerzenie usług w ramach Telepekao 24 o przelewy z odroczonym terminem realizacji; przelewy off-line, czyli przygotowywane przed połączeniem się z Internetem (przy połączeniu modemowym oszczędzamy na rachunku telefonicznym); informacje o operacjach wysyłane jako SMS do telefonu komórkowego; rachunki walutowe.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo transakcji jest zapewnione. Połączenie z bankiem odbywa się w protokole SSL kodowanym 128-bitowym kluczem (nasza przeglądarka internetowa musi go obsługiwać - np. Internet Explorer od wersji 4.x - i mieć włączoną akceptację "cookiÓ). Szyfrowane połączenie poznamy po ikonie kłódki pojawiającej się na dolnym pasku przeglądarki (klikając go, obejrzymy certyfikat serwera) i zmianie protokołuhttp:// nahttps:// w miejscu adresu. Dodatkowo wszystkie operacje potwierdzamy dynamicznie zmienianym kodem generowanym przez token.

Przelew

Jak obsługujemy Eurokonto WWW? Spróbujmy wysłać przelew. W przeglądarce wstukujemy adres www.pekao.com.pl/oe Podajemy nasz identyfikator i hasło (możemy je zmieniać). Po chwili na dole ekranu pojawia się rząd ośmiu cyfr. Uruchamiamy token przez wbicie z jego klawiatury PIN-u urządzenia. Teraz wprowadzamy do niego widoczne na monitorze cyfry, w odpowiedzi pojawia się inna 8-cyfrowa liczba. Wpisujemy ją z klawiatury komputera w odpowiednią ramkę i... jesteśmy na stronie naszego rachunku. Wybieramy przelew na rachunek w innym banku. Pojawia się formularz przelewu, który wypełniamy "ręcznie" lub korzystamy z przygotowanej wcześniej listy. Jeszcze tylko suma i naciskamy myszą przycisk Wyślij. Na ekranie pojawia się losowa liczba 8-cyfrowa. Uruchamiany token - znów ten PIN - i wprowadzamy widoczną na ekranie liczbę. W odpowiedzi na wyświetlaczu tokena pojawia się inna liczba 8-cyfrowa. Teraz ją wstukujemy w odpowiednią ramkę ekranu - to nasz elektroniczny podpis. Jeszcze klawisz [Enter] i po wszystkim - polecenie przelewu wysłane. Do momentu realizacji - nie jest natychmiastowa (często upływa kilka godzin - w zależności od tego, o jakiej porze i jakiego dnia tygodnia wydajemy polecenie przelewu) - możemy je anulować.

Dla każdego?

Telepekao 24 jest usługą dla każdego. Trzeba mieć tylko w miarę stały dostęp do Internetu i przezwyciężyć opory obracania pieniędzmi - swoimi pieniędzmi - w Sieci. Tym bardziej warto zaryzykować, bo Eurokonto WWW jest dzisiaj najlepszą usługą "internet bankingu" na polskim rynku.