Otwarte dokumenty - koniec z importami

OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards) zatwierdziła pierwszą wersję otwartego standardu dla dokumentów pakietów biurowych - OpenDocuments 1.0. Format "otwartych dokumentów" bazuje na standardzie XML i dotyczy zarówno dokumentów tekstowych, jak i arkuszy kalkulacyjnych, czy dokumentów graficznych.

Format OpenDocuments 1.0 bazuje na kodzie rozwijanym przez OpenOffice.org, który z kolei powstał, kiedy w 2000 roku Sun podarował kod z zakupiony wcześniej (w celu stworzenia własnego pakietu biurowego) niemieckiej firmy StarDivision. Cały kod źródłowy StarOffice 5.2 został udostępniony na zasadach otwartych licencji: LGPL oraz SISSL (Sun Industry Standards Source License). Pod koniec roku 2002 powstała komisja OASIS XML File Format, która później zmieniła nazwę na OASIS Open Document Format for Office Applications (OpenDocument), mająca na celu stworzenie standardowego formatu plików dla aplikacji biurowych.

W tej chwili rynek jest zdominowany przez pakiet biurowy giganta z Redmond - jak twierdzi Michael Brauer z OASIS, ta gałąź rynku jest bardzo istotna w erze informacji i nie powinna być przywiązana tylko do jednego producenta. Zatwierdzenie standardu stanowi przełom, gdyż pierwszy raz w historii każda z aplikacji będzie mogła zapisywać dokumenty w jednym, otwartym, standardowym, niezależnym od żadnego producenta formacie.

OpenDocuments 1.0 korzysta z innych, dostępnych już standardów, takich jak HTML, SVG, XForms, czy XLink. To, że niektóre pakiety biurowe korzystają już z możliwości zapisu dokumentów w formacie XML, nie oznacza, że jest to otwarty, zrozumiały dla wszystkich innych format. Taką możliwość daje właśnie zatwierdzona specyfikacja. Według organizacji, standard OpenDocuments 1.0 zaimplementowały już w swoich aplikacjach miedzy innymi Novell, OpenOffice.org, czy Sun Microsystems.

Więcej informacji


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: