Otwarte okna, czyli open source pod Windows

Wydawać by się mogło, że domeną 'otwartego' oprogramowania są systemy linuksowe, jednak także pod systemami Windows zdarzają się perełki, na które warto czekać. Niektórzy twierdzą, że otwarte oprogramowanie jest nic nie warte, ponieważ nie ma określonej osoby, czy firmy, która by czuwała nad jego rozwojem i konserwacją. Osoby zaangażowane w 'otwarte' projekty takimi opiniami za bardzo się nie przejmują i po prostu robią swoje. A efekty ich pracy zaczynają być widoczne - coraz więcej osób surfuje po Sieci korzystając z Firefoksa, dołączonego do Windows Outlook Expressa zamienia na Mozillę, zaś zamiast drogiego Photoshopa - wybiera darmowego Gimpa. Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku open source'owym projektom - pod lupę wzięliśmy zwłaszcza te aplikacje, których nowe wersje mają pojawić się już wkrótce...

Nasze zestawienie jest, siła rzeczy, mocno skrócone - omówienie wszystkich wartych uwagi projektów, zaowocowałoby z pewnością stworzeniem kilkutomowej encyklopedii. Wybraliśmy więc programy naszym zdaniem najciekawsze - z reguły będące godnymi uwagi alternatywami dla komercyjnych, często bardzo drogich aplikacji...

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Na pewno wszyscy słyszeli o święcącym ostatnio tryumfy Firefoksie. Nie każdy musi go od razu polubić, ale trzeba przyznać, że krok po kroczku przeglądarka ta zdobywa coraz większą liczbę fanów (można o tym przeczytać np. w tekście "Polska: Firefox się umacnia, IE słabnie"). W drodze do kolejnej 'dużej' wersji - 2.0, czekają jeszcze mniejsze kroki. Na początku czerwca bieżącego roku można się spodziewać lekko odświeżonej przeglądarki o numerze 1.1. Mozilla chce, aby wersja 2.0 ujrzała światło dzienne jeszcze w roku 2005. Konkretna data nie jest jeszcze ustalona i jest prawdopodobne, że termin ten może się trochę przesunąć, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia o przesunięciu premiery wersji 1.1 (czytaj więcej w: "Firefox 1.1 będzie trochę później").

Lista zmian w wersji 2.0 nie jest jeszcze zamknięta i ciągle się zmienia, ale jest kilka rzeczy, które raczej na pewno się w niej znajdą:

- poprawki i rozszerzenia mechanizmów zakładek i historii;

- indywidualne ustawienia dla określonych witryn;

- usprawnienie mechanizmu rozszerzeń, paska wyszukiwania, czy mechanizmu aktualizacji oprogramowania;

- i inne.

Możliwe jest także, że zmiany te pojawią się jeszcze przed ostateczną premierą Firefoksa 2.0.

Strona domowa przeglądarki FireFox

Polska strona przeglądarki Firefox

Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird

Kolejnym produktem fundacji Mozilla jest klient pocztowy Thunderbird. Podobnie jak przeglądarka tej firmy zdobywa sobie coraz większą popularność, między innymi z powodu znakomitego mechanizmu wtyczek, które pozwalają w dowolny sposób rozszerzać funkcjonalność programu oraz tematów (themes) zmieniających wygląd zewnętrzny.

Planowane zmiany w wersji 1.1, to między innymi:

- zaimplementowanie nowej wersji mechanizmu sprawdzania pisowni (nb. jest to ten sam system, którego używa OpenOffice);

- dodanie możliwości kasowania załączników z wiadomości e-mail;

- wykrywanie 'phishingu', Thunderbird będzie ostrzegał przed odwiedzaniem potencjalnie niebezpiecznych witryn;

- rozszerzenie wsparcia dla kanałów RSS;

- dodanie mechanizmu automatycznej aktualizacji oprogramowania;

- zwiększenie kompatybilności z programami antywirusowymi skanującymi pocztę;

Lista poprawek i rozszerzeń w wersji 2.0 jest cały czas dyskutowana, ale możliwe, że program będzie wzbogacony o funkcję kalendarza oraz zakładki, w celu rozładowania natłoku informacji w głównym oknie programu.

Strona domowa Thunderbirda

Polska strona Thunderbirda

Mozilla Sunbird, Mozilla Calendar

Mozilla Sunbird

Mozilla Sunbird

Niedawno pojawiła się pierwsza oficjalna wersja programu Sunbird, bazującego na Mozilla Calendar (czytaj więcej w "Sunbird 0.2 - kalendarz od Mozilli"). Fundacja kieruje nową aplikację do użytkowników innych jej produktów, opisanych wcześniej, którym brakuje do kompletu samodzielnego kalendarza.

Ponieważ Sunbird bazuje na komponencie Mozilla Calendar, więc pokrótce przyjrzymy się zmianom, jakie czekają ten produkt. Już niedużo brakuje do pojawienia się finalnej wersji 1.0. Zostaną w niej zaimplementowane między innymi następujące rozszerzenia:

- możliwość dołączania plików do zdarzeń;

- możliwość przypisania zdarzeniom wielu kategorii;

- eksport do HTML;

- integracja z klientem pocztowym Thunderbird;

- rozszerzenia mechanizmu wydruków;

- filtrowanie widoków po kategoriach, datach, itp.;

- konfigurowalne alarmy, we wspólpracy z Thunderbird'em;

- okienko zaawansowanego wyszukiwania;

- i wiele innych.

Wersja 2.0 także szykuje wiele roszerzeń, a między innymi:

- 'zaproszenia' (invitations) - uczestnicy zdarzenia będą informowani o wszelkich zmianach, a odpowiedzi będą automatycznie importowane;

- synchronizacja z urządzeniami mobilnymi;

Wraz z pojawieniem się wersji 2.0 powinna również ujrzeć światło dzienne kompletna w funkcje, samodzielna wersja kalendarza - Sunbird.

Strona domowa Mozilla Calendar

Strona domowa Mozilla Sunbird

OpenOffice

OpenOffice

OpenOffice

OpenOffice cieszy się niemałą popularnością i niektórzy użytkownicy twierdzą, że może śmiało konkurować z biurowym pakietem Microsoft Office. Obecna wersja 1.x znalazła już wielu fanów, a można sądzić, że nadchodząca, nowa wersja, dzięki licznym usprawnieniom i rozszerzeniom, jeszcze poszerzy to grono.

Finalnej wersji 2.0 można się spodziewać na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku. Co ciekawego będzie można w niej znaleźć? Lista zmian jest na prawdę imponująca i trudno tu wymienić wszystkie, jednak na pewno na uwagę zasługuje kilka z nich:

- w skład pakietu włączona zostanie całkowicie nowa aplikacja do pracy z bazami danych - OpenOffice Base. Współpracuje ona z dołączoną do pakietu bazą HSQL Embedded i umożliwia projektowanie baz danych (tabel, zapytań, widoków, relacji, itd.), czy też tworzenie formularzy i raportów. Pomocne przy tym są liczne kreatory, które znacznie upraszczają najczęściej wykonywane czynności. Wszystkie dane razem z raportami, formami, itd. są składowane w pojedynczym pliku, podobnie jak w Microsoft Access.

- ulepszone importowanie dokumentów pakietu Microsoft Office;

- znacznie zwiększona szybkość uruchamiania i działania programów składowych pakietu w porównaniu z wersją 1.x.

Strona domowa OpenOffice

Polska strona o OO

Miranda IM

Miranda IM

Miranda IM

Miranda IM jest wieloprotokołowym komunikatorem internetowym. Spośród wielu podobnych produktów wyróżnia go między innymi doskonale zorganizowany system wtyczek. Sam program ma wbudowaną tylko podstawową funkcjonalność, którą można rozszerzać za pomocą pluginów (obecnie jest ich 344!). Za pomocą tychże wtyczek Miranda może współpracować między innymi z ICQ, AIM, MSN, Jabber, Yahoo, Gadu-Gadu, Tlen, czy Netsend.

Program idealnie nadaje się do przenoszenia na urządzeniach mobilnych, gdyż zużywa bardzo mało zasobów systemowych oraz nie wymaga instalacji - wystarczy tylko rozpakować pobrane ze strony archiwum - i profil użytkownika wraz ze wszystkimi ustawieniami i historią jest zapisywany w jednym pliku. Jeżeli nie używa się wielu wtyczek, to Miranda, razem z profilem, powinna się nawet zmieścić na pojedynczej dyskietce.

Ostatnią stabilą wersją programu jest 0.3.3.1, publikacja nowej - 0.4 - znacznie się opóźnia, co jednak nie znaczy, że projekt nie jest dalej rozwijany. Można pobrać i testować kolejne wersje, pamiętając jednak, że nie są to jeszcze kompletne produkty. Co mogą przynieść kolejne wersje Mirandy:

- ulepszona współpraca z wieloma protokołami;

- możliwość współpracy z wieloma kontami na tym samym protokole (np. jednoczesne korzystanie z dwóch kont Gadu-Gadu);

- poprawiony design bazy danych;

- poprawiony interfejs użytkownika;

- i inne.

Strona domowa Miranda IM

GIMP

GIMP

GIMP

Znakomity program do obróbki grafiki rastrowej. Pod względem możliwości niewiele ustępuje drogim komercyjnym programom tego typu, jeżeli natomiast chodzi o kategorię cena/możliwości, to jest bezkonkurencyjny. Można go używać zarówno do prostego rysowania, czy konwertowania formatów graficznych, jak i do profesjonalnego retuszowania zdjęć, czy innej zaawansowanej obróbki obrazów.

GIMP ma otwartą architekturę i jego funkcjonalność można rozszerzać za pomocą różnego rodzaju pluginów. Poza tym posiada interfejs skryptowy, który pozwala automatyzować wiele czynności, od najprostszych zadań, aż po skomplikowane manipulowanie obrabianymi obrazami. Program jest bardzo rozbudowany i w miarę kompletny. Jednak jest jeszcze kilka funkcji, których mu brak. Najczęściej wytyka mu się chyba brak obsługi trybu CMYK.

Jak na razie nie ma oficjalnej listy zmian, które będą zaimplementowane w nadchodzącej wersji 2.4, ale należy sądzić, że w dalszym ciągu będą ulepszane narzędzia oraz ich współpraca z urządzeniami zewnętrznymi, jak na przykład aparatami cyfrowymi, usuwane błędy i dodawane postulowane przez użytkowników nowe funkcje.

Strona domowa GIMPa

Eclipse 3.1

Eclipse 3.1

Eclipse 3.1

Eclipse jest chyba najpopularniejszym zintegrowanym środowiskiem programistycznym (IDE) dla Javy. Cały czas trwają prace nad zaimplementowaniem w nim funkcji, które pojawiły się w nowej wersji Javy - J2SE 5.0 (Java 2 Standard Edition). Już za kilka dni możemy się spodziewać pojawienia nowej wersji - M5. Będzie to kolejny z tak zwanych "Milestone Build", które poprzedzają pojawienie się wersji finalnej.

W ostatniej wersji - 3.1M4 - zaimplementowano kilka bardzo ciekawych funkcji:

- dodano możliwość dzielenia obszaru roboczego, składającego się z dużej ilości projektów, na zbiory robocze (working set), w celu łatwiejszego nimi zarządzania;

- w edytorze plików konfiguracyjnych (*.properties) dodano sprawdzanie pisowni i możliwość odnajdowania odwołań do kluczy w kodzie projektu;

- dodano debugger skryptów Ant. Zaimplementowano w nim standardowe funkcje debuggera, takie jak pułapki, wykonywanie krok po kroku, czy też wykonanie skryptu do określonej linii;

Oraz poprawiono zgodność niektórych funkcji z Javą 5.0:

- asystent kodu i wyszukiwanie działają poprawnie z adnotacjami;

- hierarchie typów działają z adnotacjami i enumeracjami;

- refaktoring (poprawianie kodu) został poprawiony tak, aby działał z typami generycznymi, enumeracjami i adnotacjami.

Do finalnej wersji 3.1 brakuje jeszcze pełnego wsparcia wszystkich narzędzi platformy dla rozszerzeń Javy 5.0 i należy się spodziewać, że oprócz dodawania nowych funkcji, właśnie w tym kierunku pójdzie dalszy rozwój Eclipse'a.

Strona domowa Eclipse


Zobacz również