Otwarty Google Web Toolkit

Internetowy gigant Google udostępnił najnowszą wersję Google Web Toolkit jako open-source - na zasadach bardzo liberalnej licencji $Apache 2.0 license$.

Dwunastego grudnia pojawiła się wersja Google Web Toolkit (GWT) 1.3 Release Candidate i od tego właśnie momentu projekt ten będzie dostępny jako open-source na zasadach Apache 2.0 license.

Google od dawna myślało o otwarciu GWT i teraz, kiedy projekt zyskał sporą rzeszę użytkowników i wsparcie społeczności, przyszedł wreszcie czas na podjęcie tego kroku. Pozwoli to na szybszy rozwój i lepsze wsparcie dla projektu. Misja, jaką postawili sobie twórcy GWT to: "Radykalnie poprawić walory użytkowe witryn WWW umożliwiając deweloperom wykorzystanie istniejących narzędzi dla Javy w celu budowania aplikacji webowych wykorzystujących technologię AJAX dla nowoczesnych przeglądarek internetowych."

Twórcy GWT udostępnili dokument "Making GWT Better" opisujący założenia projektu, a także wskazówki dotyczące kompilacji, dodawaniu własnego kodu i udziału w Google Web Toolkit Contributors. Ponadto wszelkie plany rozwojowe i zagadnienia techniczne będą od tej pory dyskutowane publicznie, a dokumentacja została opublikowana na zasadach licencji Creative Commons license.

Jeżeli natomiast chodzi o zmiany od wersji 1.2, o której pisaliśmy już w artykule "Nowy Google Web Toolkit", to nie ma żadnych. Zmiana numeru i statusu na RC (Release Candidate) spowodowana jest nowym sposobem licencjonowania. Uproszczono jedynie skrypty ułatwiające użytkownikom kompilację i jeżeli nie wyjdą na jaw żadne problemy, to GWT otrzyma status "Final". Dopiero od tego czasu zacznie się praca nad kolejną wersją, która wniesie do projektu nowe funkcje.

Projekt GWT.


Zobacz również