Otwarty Office

Pod koniec maja firma Microsoft ogłosiła, że w następnym dodatku Service Pack (SP2) dla pakietu Office 2007 udostępni możliwość otwierania i zapisywania dokumentów ODF (Open Document Format) bezpośrednio. Do tej pory taka możliwość istniała tylko na papierze, gdyż Microsoft wykonał tylko gniazdko i liczył na przygotowanie odpowiedniej wtyczki przez inne firmy. Teraz postanowił uzupełnić ten brak samodzielnie. Do arsenału powróci również funkcja "Zapisz jako PDF/XPS", którą poprzednio odsunięto do czasu zakończenia sprzeczki z Adobe. Oznacza to, że ODF stanie się pełnoprawnym formatem Office, a administratorzy i użytkownicy będą mogli wybrać go jako domyślny dla wszystkich nowych dokumentów. Ale na to, że firma Microsoft zrobi z ODF-u domyślny format, automatycznie wybierany po instalacji, raczej liczyć nie należy.

Obsługa ODF w Office ma być o wiele lepsza i bardziej elastyczna niż w połowicznym rozwiązaniu jakie Microsoft przyjął do tej pory. Odmiana ODF, na którą się zdecydowano, nie jest normą ISO wersji 1.0 (ISO 26300), ani jeszcze nie ukończonym standardem 1.2, którego ostateczny kształt będzie zawierać definicje funkcji arkusza kalkulacyjnego.

Wybrano wersję 1.1, obsługiwaną przez większość czynnych implementacji dostępnych obecnie na rynku. Ponadto Microsoft postanowił dołączyć do komitetu technicznego OASIS pracującego nad następnym wydaniem ODF i do grupy roboczej ISO/IEC, która będzie kontrolować i konserwować ten format. Być może to dobrze wróży dla interoperacyjności na przyszłość, ale do tego czasu nie będą nadal dostępne opcje formatowania oraz funkcje w dokumentach pakietu Microsoft Office, które nie są składnikami ODF. Z wzajemnością.

Gąszcz formatów

Mamy nadzieję, że Microsoft będzie rozszerzać istniejące pole działania kontrolerów (które uruchamiane są przy próbie zapisania dokumentu pakietu Office 2007 w starszym formacie Office 97-2003) także do współpracy z ODF. Ta funkcja przynajmniej powie, które elementy w dokumencie nie są lub nie mogą być zapisane w wybranym formacie. Liczymy, że będzie lepiej niż w OpenOffice, gdzie niektóre formaty nie zapisują się lub wczytują prawidłowo, bez wyjaśnienia, czego do im do poprawnej współpracy brakuje lub czego jest za dużo.

W dodatku SP2 będzie dodana możliwość zapisu w formacie PDF (wersja 1.5), PDF/A (norma ISO dla archiwizacji dokumentów) oraz w XPS firmy Microsoft, konkurenta dla PDF, który jest obecnie w trakcie normalizacji w ECMA. Microsoft zapowiada również aktywny udział w przyszłej ewolucji PDF, co sugeruje, że ma zamiar poprawić swoje stosunki z Adobe.

Nie należy się spodziewać gotowego SP2 do Office 2007 w pierwszej połowie 2009 roku. Raczej jego wejście na rynek będzie zsynchronizowane z ukazaniem sie kompletnego pakietu w następnej wersji, Office 14. Oba powinny być zgodne z aktualizowanym formatem pliku OOXML w normie ISO/IEC 29500. Takie zmiany muszą iść szerokim frontem, ale dalej nie wiadomo jak zostaną dostarczone użytkownikom starszych pakietów Office 2003, XP i 2000.