Otwarty Solaris

Sun zamierza udostępnić publicznie kod źródłowy własnego systemu operacyjnego.

Sun Microsystems poinformował o zamiarach udostępnienia kodu źródłowego swego systemu operacyjnego, tym samym Solaris stałby się kolejnym systemem klasy open-source. Każda firma lub indywidualny programista będzie mógł bezpłatnie otrzymać "listing" kodu źródłowego platformy i wprowadzać do niego dowolne modyfikacje bez konieczności uzyskania zgody od producenta.

Firma zapowiedziała, iż publikacja kodu w Internecie nastąpi po 15 września. Będzie ona dostępna poprzez serwis X.org, organizacji, która skupia programistów zajmujących się tworzeniem systemu X Windows. Przedstawiciele firmy Sun zapewniają, iż przygotowana zostanie również niezbędna dokumentacja do systemu w 37 językach, w tym arabskim, hebrajskim i tajskim.

Kierownictwo firmy oświadczyło, iż system Solaris ma być wielojęzyczny w najszerszym rozumieniu tego słowa. Decyzja ta ma pomóc platformie w konkurowaniu z innymi klonami Unixa. W ostatnim czasie zaczął on bowiem tracić rynek na rzecz innych dystrybucji Linuxa w zastosowaniach serwerowych.

Więcej informacji:

www.sun.com

www.x.org/


Zobacz również