Otwarty Solaris

Sun Microsystems udostępnił pierwszy fragment kodu źródłowego swojego sztandarowego systemu operacyjnego - Solaris. Jest to dopiero początek i już niedługo cały kod będzie opublikowany na licencji zgodnej z open-source.

Sun Microsystems zamierza udostępnić system operacyjny Solaris na licencji CDDL (Common Development and Distribution License), zaaprobowanej przez Open Source Initiative (OSI). W ten sposób ponad 1600 patentów zostanie oddane w ręce społeczności open-source.

W tym celu została stworzona specjalna witryna OpenSolaris, która ma stać się centrum prac nad systemem. Jak na razie Sun udostępnił na tej stronie kod źródłowy jednej z części składowych Solarisa, odpowiedzialnej za śledzenie i optymalizację pracy systemu operacyjnego i programów - DTrace. Firma obiecuje, że w drugim kwartale bieżącego roku będą dostępne wszystkie źródła potrzebne do samodzielnego zbudowania systemu.

Jeżeli chcemy być na bieżąco informowani o kolejnych wydarzeniach, czy nowych porcjach udostępnionego kodu, możemy zapisać się na listę dystrybucyjną, podając swój adres e-mail.

Strona domowa OpenSolaris


Zobacz również