Oxite - bloguj z Microsoftem

Gigant z Redmond udostępnił nowe oprogramowanie służące do zarządzania treścią w serwisach internetowych. Nowy CMS o nazwie Oxite jest bezpłatny i znajdzie z pewnością zastosowanie w rękach blogerów.

CMS o nazwie Oxite został udostępniony w witrynie CodePlex. Pierwsza publiczna wersja nowej platformy Microsoftu znajduje się obecnie w fazie alpha. Nowy projekt obsługuje interfejs programistyczny MetaWeblogAPI, który umożliwia publikowanie treści w dowolnym blogu z pominięciem interfejsu. Udostępnia ponadto takie funkcje jak trackback, ping back, awatary użytkowników czy kanały RSS. Oczywiście nie zapomniano o zaawansowanych możliwościach edycyjnych, zarówno kodu, jak i w trybie graficznym.

Oprogramowanie integruje się z innymi narzędziami Microsoftu, w tym ASP.NET MVC, Visual Studio Team Suite i Background Services Architecture. Jak twierdzi sam gigant z Redmond, Oxite ma skłonić deweloperów do korzystania z ASP.NET MVC.

Oxite zostało już uruchomione w witrynach Channel9 oraz Mix Online. Kod projektu pobrać można ze stronyCodePlex.com. Wymagany jest Windows Server i to właśnie ten fakt może zaważyć na popularności nowego projektu Microsoftu, gdyż serwerowe systemy Redmond rzadko są wykorzystywane do hostingu platform blogowych.