Ożarowice to pierwsza gmina na świecie z dostępem do darmowego Internetu w technologii LTE

Gmina Ożarowice na Śląsku ma się czym pochwalić: jako pierwsza na świecie zapewniła powszechny dostęp do Internetu w technologii LTE. Brawo!

"Do niedawna w naszej gminie było kilku operatorów internetowych, natomiast dostęp do szybkiego internetu miało tylko 30 proc. mieszkańców. Można śmiało powiedzieć, że byliśmy częścią białej plamy na mapie w zakresie usług szerokopasmowych. Znając realia i wiedząc, jak długo czeka się na budowę takiej infrastruktury, postanowiliśmy sami, jako gmina zainwestować w rozbudowę naszej sieci" - powiedział Agencji Informacyjnej Newseria Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic.

Zapowiadana poprawa infrastruktury internetowej faktycznie została osiągnięta. Dzięki funduszom pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (2,7 mln zł, w sumie na wdrożenie pierwszego tego typu projektu na świecie wydano 3,2 mln zł) gmina wdrożyła powszechny dostęp do Internetu w technologii LTE osiągając przepustowość 30 Mb/s na pojedynczym terminalu LTE i wykorzystując radiolinie przenoszące od 200 do 800 Mb/s.

Obecnie z szybkiego Internetu korzystają jednostki podległe gminie, natomiast za pośrednictwem zainstalowanych Hot Spotów mieszkańcy Ożarowic mogą się połączyć jedynie z wybranymi stronami administracji publicznej. Wkrótce zapewniony zostanie jednak pełny dostęp do sieci (trzeba przejść jeszcze odpowiednie procedury UKE), natomiast docelowo nowa infrastruktura LTE obejmie zasięgiem wszystkich mieszkańców gminy.

Kto dostarczył technologię?

Dostawcą technologii niezbędnej do realizacji projektu była firma Huawei, która wykorzystała wyższe częstotliwości (rzędu 3,4-3,8 GHz) oraz systemy LTE TDD. Wedle jej zapewnień projekt powinien służyć mieszkańcom gminy przez co najmniej 8-10 lat.

Wielkie udogodnienia w przyszłości

Na koniec warto wspomnieć, że dostęp do szerokopasmowego Internetu stwarza kolejne możliwości rozwoju związane np. z monitoringiem miejskim, czy też kontrolą urządzeń pomiarowych takich, jak liczniki energii, wody, czy gazu.