Ozone Strike Battle – klawiatura dla graczy o ascetycznym wyglądzie

Ozone Strike Battle to klawiatura przeznaczona dla graczy. Wygląda bardzo niepozornie czym zdecydowanie wyróżnia się wśród produktów konkurencyjnych. Ponadto, jest wytrzymała, bardzo poręczna, zajmuje mało miejsca na biurku i... no właśnie. Czym jeszcze wyróżnia się ten sprzęt?


Pierwsze wrażenia po wypakowaniu Ozone Strike Battle to połączenie zaskoczenia z ciekawością. Na pierwszy rzut oka, sprzęt prezentuje się nad wyraz skromnie jeśli chodzi o ogólne gabaryty. Zajmuje bowiem niewiele więcej miejsca na biurku niż ułożone obok siebie klawisze. Brak tu praktycznie jakiejkolwiek obudowy, udziwnień, futurystycznych podświetleń czy dodatkowych przycisków (wliczając w to wydzieloną część numeryczną). Co za tym idzie, Strike Battle jest wygodny, lekki i idealnie sprawdza się w przypadków użytkowników ceniących sobie mobilność.

Klawiatura dla graczy?

Po chwili użytkowania przychodzi jednak drobna refleksja. Ozone Strike Battle to klawiatura stworzona z myślą o graczach. Tu pojawia się pytanie: czy twórcy z tym ascetyzmem zbytnio nie przesadzili?

Programowalnych klawiszy mamy tu tylko sześć, w dodatku nie są to całkowicie oddzielne przyciski i powielają się z funkcjami systemowymi. Okazuje się jednak, że producent umożliwił stworzenie aż pięć różnych profili uruchamianych w zależności od tego w jaki tytuł aktualnie gramy. Daje to łącznie aż do 30 makr jakie możemy zaprogramować i używać. Niestety, w jednym momencie do dyspozycji mamy jedną konfigurację, czyli tylko 6 zdefiniowanych funkcji.

Dodatkowo, długotrwałą rozrywkę nieco utrudnia fakt braku, wspomnianej wcześniej, dodatkowej obudowy wykraczającej nieco poza konstrukcję mającą za zadanie trzymać klawisze w jednym miejscu. W szczególności chodzi o podkładkę pod nadgarstki, która (jeśli jest wykonana poprawnie) znacznie je odciąża.

Samo podświetlenie klawiszy również jest skromne – tylko jeden kolor. Tu akurat nie jest to raczej minus, ponieważ twórcom idealnie udało się wyczuć klimat. Ciemna czerwień nadaje klawiaturze duszy i sprawia, że sprzęt prezentuje się znacznie lepiej, a to przecież najważniejsze akurat przy tej dodatkowej funkcjonalności. Cała paleta barw RGB raczej rzadko ma jakieś wymierne znaczenie w komforcie rozgrywki.

W temacie podświetlenia warto także zwrócić uwagę na fakt, że jego intensywność może być regulowana przez użytkownika. Do wyboru mamy 6 poziomów / trybów: wyłączone / pulsujące / 10% / 30% / 70% / 100%.

50 milionów uderzeń

Ogromną zaletą Ozone Strike Battle są jedne z lepszych przełączników mechanicznych dostępnych na rynku – Cherry MX. Teoretycznie, tak twierdzi producent, każdy z przycisków powinien wytrzymać około 50 milionów uderzeń. Rzecz jasna nie udało nam się potwierdzić tych wartości w praktyce, jednak faktem jest, że podzespoły firmy Cherry uchodzą za niezwykle wytrzymałe. Ich pozostałe zalety to bardzo cicha praca (kliknięć w klawisze praktycznie nie słychać) oraz niezwykła czułość, co ma szczególne znaczenie w profesjonalnej rozgrywce.

Przy okazji przełączników, warto także wspomnieć, że producent klawiatury Strike Battle udostępnia ją z czterema rodzajami Cherry MX do wyboru. W zależności od swoich preferencji możemy wybrać wersję czarną, czerwoną, niebieską lub brązową. Poczucie solidności klawiatury wzmacnia także metalowa (dokładnie aluminiowa) wierzchnia część obudowy.

Kolejny plus to funkcja anti-ghosting, która eliminuje nam błędy spowodowane jednoczesnym wciśnięciem kilku klawiszy jednocześnie. Na niektórych urządzeniach kolejne klawisze nie są wykrywane, co skutkuje brakiem wykonania określonych czynności w samej grze. W Ozone Strike Battle błąd ten nie występuje.

Klawiatura jedyna w swoim rodzaju

Ozone Strike Battle to klawiatura, która z pewnością nie wszystkim przypadnie do gustu. Małe rozmiary i pozorna skromność to czynniki, które dla wielu graczy będą trudne do zaakceptowania. Jednak to, co dla jednych jest wadą, dla innych będzie właśnie ogromnym atutem ze względu. Z pewnością kontrowersji nie mogą budzić inne atuty tego urządzenia: przełączniki mechaniczne, gaming mode (automatycznie deaktywujący klawisz Windows) czy funkcja anti-ghosting.

Specyfikacja:

  • Klawisze: 87 przycisków z mechanicznymi przełącznikami
  • Wymiary: 34,6 x 351 x 123 mm
  • Pamięć: 64KB wbudowanej pamięci operacyjnej
  • Wymagany OS: Windows® 10 / 8 / 7 / Vista
  • Waga: 685g
  • Typ podłączenia: USB
  • Podświetlenie: Wyłączony / Pulsacyjny / 10-30-70-100%

Zapraszamy także do obejrzenia oficjalnej prezentacji Ozone Strike Battle: