P2P: Boisz się pozwu? Wykup polisę!

Szwedzka firma Tankafritt.nu zaoferowała tamtejszym internautom możliwość ubezpieczenia się od pozwu o nielegalne udostępnianie plików filmowych i muzycznych w sieciach P2P. Polisę taką wyceniono na 140 szwedzkich koron (czyli ok. 60 zł) rocznie...

Przedstawiciele Tankafritt.nu zapewniają, że po jej wykupieniu użytkownik sieci P2P może spać spokojnie - w razie pozwu ubezpieczyciel zapłaci wszelkie zasądzone od niego kary. Jeśli ktoś nie zamierza narażać się na pozew przez cały rok, może wykupić polisę krótkoterminową - półroczną, za 100 koron. Co więcej, firma pomyślała też o promocji - każdy jej klient, który zostanie pozwany i skazany za piractwo w P2P, dostanie w prezencie koszulkę z napisem "Skazali mnie za udostępnianie plików i wszystko, co dostałem, to ten paskudny t-shirt" (w oryginale: "Jag blev dömd för fildelning och allt jag fick var en sketen t-shirt").

Warto wspomnieć, iż w ciągu minionych kilkunastu miesięcy szansa na to, że europejski użytkownik sieci P2P zostanie pozwany przez koncern muzyczny lub filmowy, znacząco wzrosła - Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego od półtora roku składa takie pozwy także na Starym Kontynencie (początkowo taką akcją - prowadzoną przez stowarzyszenie RIAA - objęte były jedynie Stany Zjednoczone). O działaniach IFPI pisaliśmy m.in. w tekście "P2P: nowe pozwy w Europie".

Więcej informacji o ofercie ubezpieczeniowej można znaleźć na stronie firmy Tankafritt.nu.