P2P Download Engine - torrenty nieco inaczej

Jeżeli masz w domu sieć lokalną i korzystasz z sieci P2P, to alternatywą dla włączonego przez 24 godziny na dobę komputera z kilkusetwatowym zasilaczem może być niewielkie pudełeczko o nazwie P2P Download Engine. Rozmiarami i poborem prądu przypomina niewielki przełącznik sieciowy a funkcjonalnością nie odbiega od prostych programów do wymiany plików w sieci BitTorrent. Dodatkowo można do niego wpiąć drukarkę i zrobić ze zwyczajnej atramentówki urządzenie sieciowe oraz bardzo łatwo stworzyć serwer FTP.

P2P Download Engine został wyprodukowany przez firmę Emprex. Został zaprojektowany jako alternatywa dla pecetów i maków, które aby wymieniać się plikami muszą być cały czas włączone. Oprócz dużych rachunków za energię elektryczną, użytkownikom może przeszkadzać hałas wydobywający się z pracujących wiatraków komputerowych. Użytkowników innych systemów na pewno ucieszy fakt, iż urządzenie może być sterowane z poziomu systemu Windows, Mac OS X czy Linux.

Zobacz galerię ilustracji

P2P Download Engine NSD-100

P2P Download Engine NSD-100

Nie ukrywamy, że pod Windows jest najprościej, ponieważ na płycie dołączone jest narzędzie o nazwie NetTool, które automatycznie wyszukuje urządzenie i pozwala nim administrować. Rzecz jasna można P2P Download Enginem sterować z poziomu przeglądarki, jednak należy znać adres IP. W rozbudowanych sieciach lokalnych z funkcją automatycznego przypisywania adresów sieciowych przez serwer DHCP może chwilę potrwać zanim odnajdziesz właściwy adres.

Obsługa

Przykład połączenia urządzenia w sieci lokalnej

Przykład połączenia urządzenia w sieci lokalnej

Obsługa urządzenia nie odbiega poziomem trudności od konfiguracji routera, choć ze względu na konieczność obserwowania pobierania plików wymaga więcej uwagi ze strony użytkownika. Najwygodniejsze administrowanie odbywa się za pomocą interfejsu WWW. Należy wpisać w adresie przeglądarki np. 172.16.4.204, aby przejść do panelu administracyjnego. Urządzenie nie posiada wbudowanej pamięci, którą można wykorzystać do tymczasowego zapisania plików.

Konfiguracja sieci z poziomu panelu administracyjnego

Konfiguracja sieci z poziomu panelu administracyjnego